Jak neprohloupit při nákupu šperků

Relax
12. 3. 2016 20:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Rádi byste darovali šperk, ale váháte, jak vůbec poznat ten pravý od padělku? Nezáleží, zda nakupujete na internetu nebo v kamenném obchodě, prodej drahých kovů i diamantů se řídí striktními pravidly, která jsou závazná pro všechny. Sestavili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co by vám nemělo před zaplacením uniknout.

Ať už kupujete zlatý nebo stříbrný šperk, zárukou pravosti je vždy tzv. státní punc. Ten je u nás vydáván Puncovním úřadem, udává ryzost daného šperku, která se vyjadřuje v karátech a najít byste ho měli přímo na šperku. Limity pro puncovní označení se však liší. Punc u zlatého šperku najdete tehdy, pokud má hmotnost vyšší než 0,5 g. Naopak na stříbro se vztahuje povinnost puncovní značky až od 3 g hmotnosti. Pokud je ale zboží "podlimitní" a těchto parametrů nedosahuje, hledejte tzv. ryzostní číslo.

Zárukou pravosti je vždy takzvaný státní punc.

V případě návštěvy prodejny byste měli vědět, že je prodejce povinen vám jako zákazníkovi umožnit kontrolu puncu skrze kukátko, k dispozici by měl mít navíc i kalibrovanou váhu. Na vyžádání by vám také měl poskytnout k nahlédnutí i puncovní tabulku vydanou Puncovním úřadem. Pokud si ani tak nebudete jistí, můžete si vámi vybranou prodejnu ověřit přímo na Puncovním úřadě, na kterém musí být každý prodejce i výrobce v ČR registrován.

Diamanty jsou věčné i jedinečné
U diamantu však klasické puncovní označení nehledejte. K rozpoznání pravosti slouží totiž vystavený certifikát. Jedinou pomůckou může být značka C.Z., která znamená, že zasazený kámen není pravý diamant. "Mezi lidmi se traduje spousta babských rad, jak poznat pravý diamant. Patří mezi ně například kontrola malých nedokonalostí a inkluzí skrze zrcátko nebo zamlžení dechem. Pravý diamant totiž rychle rozpouští teplo, a proto by se toto zamlžení mělo okamžitě ztratit. Sázkou na jistotu je však certifikát pravosti, s ním se zákazníci ničeho nemusí bát," říká Arben Topalli, majitel klenotnictví Beny.

O diamantech se také říká, že jsou věčné a čím větší, tím lepší. Cena se u nich tedy odvíjí ne podle počtu karátů, ale od velikosti a je navíc pohyblivá. Obecně do ceny investičních diamantů promlouvá tzv. Rapaport Diamond Report, který je sestavován na základě analýzy trhu. Jedná se v podstatě o velkoobchodní ceník a částky, které jsou v přehledu uváděny, jsou závazné pro všechny obchodníky.

Správné doklady
Jaké potvrzení tedy máte při koupi vyžadovat? Ať už nakupujte přes internet, nebo v kamenné prodejně, je každý obchodník povinen vydat při prodeji doklad, na kterém byste měli najít informace o druhu, ceně, hmotnosti a ryzosti daného šperku. Drobnou vyjímku mají šperky ze stříbra, jejichž váha nepřevyšuje 10 g, a nemusí být jejich hmotnost uváděna. V případě nákupu přes internet musí požadované údaje prodejce uvádět přímo na faktuře.

Jiná situace ale nastává, pokud se rozhodnete zakoupit diamantový šperk. V tomto případě se ptejte po certifikátu, navíc u velikosti diamantů nad jeden karát je prodejce povinen vydat vám certifikát nezávislé světové laboratoře. Kromě údajů o brusu, barvě, čistotě a hmotnosti byste na něm měli najít název a adresu laboratoře, a také číslo a datum vystavení certifikátu.

"Číslo certifikátu je vlastně takovým rodným číslem diamantu, pod kterým je veden u konkrétní laboratoře a díky kterému si můžeme údaje ověřit. Je důležité si ale uvědomit, že certifikát neobsahuje informace o ceně ani hodnotě zakoupeného šperku," upozorňuje Arben Topalli z klenotnictví Beny.

Špatný kus? Reklamace na místě
Pokud je účelem vašeho nákupu drahých šperků investice do budoucna, určitě si zakoupený kus pořádně a včas prohlédněte. Šperky a diamanty sice věčné být mohou, ale ne tak jejich záruční doba. Na šperky se vztahuje stejně jako na jiné spotřební zboží ve většině případů dvouletá záruka a na její vyřízení má prodejce standardních třicet dnů. Důležité je si také uvědomit, že do ní nespadají vady způsobené běžným opotřebením, odřením, poškrábáním nebo i přetržením.

Před koupí šperku si proto dobře překontrolujte pevnost uchycení zasazeného kamene, neboť ani jeho pozdější případné vypadnutí nelze u reklamace uplatnit. "V případě, že zákazník nakupuje v zahraničí, měl by si přímo u prodejce ověřit, zda na vybraný šperk platí mezinárodní garance. Díky ní se totiž může bez problému dožadovat reklamace i v jiném státě a na kterékoliv prodejně vybrané značky," doporučuje Topalli.

Péče o šperk
Abychom uchovali krásu šperku co nejdéle, měli bychom vědět, jak se o něj správně starat. Péče by totiž měla zahrnovat nejen vhodné uskladnění, ale i způsob čištění. Sázkou na jistotu je profesionální čištění, které by mělo být samozřejmostí především u šperků s drahými kameny. U domácího čištění si vystačíte s měkkým hadříkem, který by ale neměl obsahovat zbytky nečistot a prachu, které by šperk mohly poškrábat. Co se uskladnění týče, ideální je šperkovnice vystlaná jemnou látkou, která ochrání váš klenot před vlivem vlhkosti nebo světla. "Zvláštní skupinou je bílé zlato, k jehož povrchové úpravě se využívá rhodium, které šperku dodává lesk a chrání ho před poškozením. Protože se tato vrstva postupem času odírá, měl by si zákazník u prodejce ověřit, zda je šperk kvalitně porhodován a případně zda tuto službu může dodatečně poskytnout," radí Topalli.

Ať už šperk ošetřujete doma, nebo rukou profesionála, základem jeho dlouhověkosti je každodenní ochrana. Proto bychom měli šperky odkládat na domácí práce, noc nebo při sportu i sprchování a chránit je před kontaktem s tvrdými předměty, chemikáliemi i kosmetickými přípravky.

Autor: - vop -, - red -Foto: ČTK , puncovní úřad

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ