Sako, vysoký bílý límeček, sluneční brýle, kožené rukavice a sněhobílé vlasy učesané ve stylu paruk z 18. století. Nejde se o nikoho jiného než o excentrického génia Karla Lagerfelda. Provokatér z Hamburku je jedním z nejslavnějších návrhářů 21. století. Jak se z německého chlapce stala světově uznávaná módní ikona?
Podle německé matriky se malý Karl Otto Lagerfeldt narodil v roce 1933. On sám ale dlouhou dobu tvrdil, že přišel na svět až v roce 1938. Pro francouzskou televizi v únoru 2009 však obě data vyvrátil. V dubnu 2013 prohlásil, že se narodil v roce 1935. Je to jakási hra, kdy si nikdo není jistý návrhářovým věkem.
Karl byl nejmladším dítětem Otty a Elizabeth Lagerfeldtových. Jeho matka milovala módu. Když se rodiče seznámili, ona byla prodavačkou spodního prádla v Berlíně a on podnikal s kondenzovaným mlékem. Karl byl od narození maminčiným mazánkem. Právě Elizabeth ho podporovala v umění a také ve vyjádření jeho homosexuality. Karl na ni často vzpomíná a cituje ji.
Ačkoliv Lagerfeld prožil své dětství během druhé světové války, rozhodně příliš nestrádal. Ve čtyřech letech dostal svého osobního komorníka a díky domácím učitelům uměl před nástupem do školy mluvit plynně francouzsky, italsky, anglicky a německy. Návrhář se nepovažuje za fanouška sportu, jediný pohyb, který uznává, je tanec. Tudíž není divu, že se stal dětským mistrem světa v čače. V pozdějších letech učinil rozhodnutí ohledně svého příjmení. Nechal si na konci odstranit písmeno "t" jelikož se mu původní příjmení nezdálo vhodné jako komerční značka. Po ukončení studia na soukromé škole, odjel Lagerfeld do Paříže, kde studoval na Lycée Montaigne, kde se zaměřil na kresbu a historii.
První práce a kritika
V roce 1955 se zúčastnil soutěže sponzorované International Wool Secretariat. Díky jeho vítěznému návrhu kabátu si ho vyhlédl Pierre Balmain a nabídl mu práci asistenta. Po třech letech u Balmaina byl však Lagerfeld znuděn a toužil po změně. Využil nabídky a přešel k Jeanu Poutouovi na post hlavního designéra. Tam pracoval pět let. V červenci 1958 představil Karl svou první kolekci, avšak pod jménem Roland Karl. Jeho návrhy však nebyly přijaty s velkým nadšením. "Jeho sukně jsou ty nejkratší v Paříži. Je to prostě ready to wear, tohle není couture," napsala americká módní redaktorka Carrie Donovanová. Nakonec místo u Poutoua opustil.
Po pár měsících poflakování se po pláži a přemýšlení se rozhodl do světa módy vrátit. Seznámil se sestrami Fendiovými a v roce 1965 kývl na nabídku spolupráce. Začal pro ně navrhovat kolekce ready to wear (anglický výraz pro prêt-à-porter) a kožešinové kabáty. Ve svých padesáti letech si k této práci přibral i módní dům Chanel. Klasické kostýmky od Coco získaly díky němu "nový kabát". Sukně se zkrátily, saka nedosahovala níže než nad pupík a místo perel zdobily ženy řetězy. Ačkoliv si kritici na kolekci smlsli, lidé byli nadšeni. "Nemám rád standardizovanou krásu - bez zvláštností žádná krása není."
Prostitutky na mole
V roce 1984 vytvořil Lagerfeld vlastní značku nesoucí jeho jméno a v Paříži si vybudoval obchod s parfémy. V roce 1993 představil svou slavnou černobílou kolekci pro Fendi, kterou provázel ohromný skandál. Místo modelek se po mole na milánském Fashion Weeku producírovaly prostitutky v čele s pornohvězdou Moanou Pozziovou. V polovině show znechuceně odešla šéfredaktorka časopisu Vogue Anna Wintourová.
Kromě vyvolávání skandálů je návrhář také známý svým přísným okem, co se týče váhy modelek: " Nikdo se nechce dívat na obtloustlé ženské." Jeho kolekce nosily a nosí pouze dívky, které nemají ani gram navíc.
Nové tisíciletí, nová image
Nové tisíciletí znamenalo pro Karla velkou změnu v osobním životě. Rozhodl se pro radikální změnu svého vzhledu. Shodil 42 kilogramů za 13 měsíců jen, aby mohl nosit modely od Hediho Slimanea. "Držení diety je jediná hra, kterou vyhrajete, když o něco přijdete." Aby si udržel zdravou pleť, nechodí na slunce a neustále nosí kožené rukavice. Nepije, nekouří, ale rád si dopřává colu zero, protože mu obyčejná voda nechutná. Jeho nejlepším přítelem se stala kočka Choupette, která ho neustále doprovází, a to doslova kamkoliv, a má i vlastní účet na Instagramu. Sám Karl prohlásil, že kdyby to bylo legální, oženil by se s ní. Choupette má vlastní chůvy, které se starají o její pohodlí a sepisují její kočičí deník.
V roce 2002 vytvořil spolu s Renzem Rossim (zakladatel značky Diesel) speciální denimovou kolekci pro The Lagerfeld Gallery (obchod v Paříži). Pět kusů bylo uvedeno i na přehlídce během pařížského Fashion Weeku. Po pařížské show Rosso prohlásil: "Cítím se poctěn, že jsem se mohl setkat s touto módní ikonou naší doby... Karl představuje kreativitu a tradici." O dva roky později vytvořil Karl kolekci i pro značku H&M. Po dvou dnech musel obchodní řetězec oznámit, že je kolekce skoro vyprodaná. Kromě navrhování oblečení pro přehlídky a módní domy, vytvořil modely pro koncertní šňůru Madonny i Kylie Minogue.
Muž mnoha povolání
Lagerfeld však není pouze návrhář, věnuje se také fotografování, architektuře a založil vlastní vydavatelství, kde tiskne jen to, co se mu líbí, například knihu o životě své kočky. Ohledně fotografování - vydal publikaci Visionaire 23: The Emperor´s New Clothes, která obsahuje sérii aktů modela Davida Millera. Dále vyfotil zpěvačku Mariah Carey pro obálku magazínu V (2005). Další jeho snímky byly otištěny i v německé a ruské verzi časopisu Vogue.
Karl je i zdatným návrhářem interiérů. Pracoval například pro monacký Hôtel Metropole Monte-Carlo, pařížský Hôtel de Crillon a Sofitel So v Singapuru. Před rokem se rozhodl dobýt USA. Stavby v Miami Beach budou zahrnovat lobby od Lagerfelda inspirované tradičním římským náměstím.
Trailer k dokumentu Lagerfeld Confidential:
V roce 2007 o něm časopis Vogue natočil dokument s názvem Lagerfeld Confidential a za několik let mu The Couture Council of The Museum at FIT (Fashion Institute of Technology) udělil ocenění. "Myslím, že jsem ten nejpovrchnější člověk na planetě. Jsem za to rád." Samotář a podivín Karl Lagerfeld dodnes pracuje pro tři značky - Chanel, Fendi a svou vlastní. A do důchodu se rozhodně nechystá.