Sklárna Moser v Karlových Varech a pivovar Pilsner Urquell představily letošní kolekci designových pivních lahví pro charitativní předvánoční aukci. Jedenáct originálních lahví bude 13. prosince vydraženo ve prospěch Centra Paraple, které pomáhá vozíčkářům s poškozením míchy. Aukce se bude konat pošesté. Letošní design lahve je inspirovaný tvarem sudu, ve kterém pivo zraje, řekl umělecký ředitel sklárny Moser a autor podoby lahví Lukáš Jabůrek."Snažil jsem se, aby ta lahev byla minimalistická. Absolutně čistá tvarově, aby potom vynikla dekorace a to řemeslo. Ve spodní části lahve je motiv ječmene, který symbolizuje to, z čeho se pivo vyrábí. Pak je tam hutně tvarovaná pečeť s motivem 175. výročí uvaření první várky ležáku Pilsner Urquell. A sběratelským unikátem celé lahve je zátka," řekl Jabůrek. Na každé z 11 ručně broušených a pasovaných zátek je vyobrazen jeden z milníků historie pivovaru.
Plzeňský pivovar s předvánoční dražbou designových lahví začal před pěti lety, kdy plzeňský ležák slavil 170. výročí. "První aukce měla takový úspěch, že jsme si řekli, že to nemůžeme nezopakovat. Celkem jsme z těch aukcí vydražili téměř 4,5 milionu korun," řekl sládek Václav Berka. Ke sběratelům putovalo 50 lahví. Nejvyšší cena padla na aukci loni, kdy se jednu z lahví podařilo vydražit za 150 tisíc korun.
Výtěžek z aukce půjde i letos na konto Centra Paraple, které zlepšuje svým klientům kvalitu života. "Peníze jsme použili například na vybavení pokojů, speciální polohovací lůžka na pokoje, speciální noční stolky. Koupili jsme za to různé sportovní pomůcky, handbike, terapeutické pomůcky," řekla mluvčí centra Alena Kábrtová. Peníze centrum používá i na část mezd pro osobní asistenty, kteří pomáhají lidem žijícím s poškozením míchy teprve krátce.
Letošní charitativní on-line aukce je naplánovaná na 13. prosince. Bude spuštěna na zpravodajském serveru iDnes.cz. Vyvolávací cena lahve je 100 korun, předem zaregistrovaní dražitelé mohou přispívat libovolnou částkou.
Moser a Pilsner Urquell vydraží designové lahve pro charitu
Relax
1. 11. 2017 15:40
Na snímku sklářský mistr Marek Němec.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Kubeš Slavomír