Česká republika zaplatí Světové obchodní organizaci (WTO) přibližně 250 tisíc korun jako příspěvek na opravu lustrů navržených českým sochařem a designérem Jaroslavem Horejcem. Lustry ve stylu art deco jsou součástí jedné z největších obchodních knihoven na světě, která je v sídle WTO v Ženevě. Vláda si od daru slibuje propagaci českého sklářství, lustry by měla opravit některá z českých sklářských firem, která se na opravě bude také vedle WTO finančně podílet.
Záměr ministerstev průmyslu a kultury ve středu projedná vláda. Sídlem WTO je budova Centre William Rappard v Ženevě, původně byla sídlem Mezinárodní organizace práce, později Všeobecné dohody o clech a obchodu. V budově je knihovna, která je osvětlena lustry navrženými Horejcem, významným českým výtvarníkem 20. století. Lustry byly původně vystaveny na pařížské Mezinárodní výstavě moderního průmyslového a dekorativního umění (1925) a po jejím ukončení darovány Československou republikou Mezinárodní organizaci práce.
Na lustrech chybí původní skleněné ověsy, které vyrobila ve 20. letech minulého století československá firma Elias Palme z Kamenického Šenova. Jeden z lustrů byl loni představen na výstavě v Praze, české ministerstvo průmyslu požádalo WTO o jeho zápůjčku. Světová obchodní organizace v souvislosti s výstavou projevila zájem o rekonstrukci lustrů a ráda by svěřila výrobu křišťálových ověsů některé z českých sklářských firem.
Předběžná kalkulace nákladů na opravu lustrů je asi 29 tisíc eur (asi 784 tisíc Kč). WTO do opravy investuje asi 14 tisíc eur a ponese náklady na modernizaci elektroinstalace lustrů, dopravu a instalaci. Přibližně šesti až sedmi tisíci eury se má na opravě podílet firma, která ji bude provádět. Zbylých osm až devět tisíc eur, tedy asi 220 až 250 tisíc korun, chce poskytnout česká vláda. Peníze mají jít z rozpočtu ministerstva průmyslu.
"Domníváme se, že projekt rekonstrukce lustrů je unikátní příležitostí pro propagaci českého sklářství," uvádí se v předkládací zprávě. Mohl by také posloužit jako reference směrem k mezinárodním institucím a diplomatické komunitě v Ženevě a otevřít nové příležitosti pro vývoz českého skla. Při příležitosti zavěšení lustrů v jejích prostorách by bylo podle české vlády možné uspořádat výstavu českých sklářských výrobků a trvalou expozici dokládající tradici českého sklářského průmyslu.