OBRAZEM: Slovenští a čeští šperkaři se představí společně

Relax
4. 12. 2012 09:52
Náhrdelník s názvem Blueberries (Borůvky).
Náhrdelník s názvem Blueberries (Borůvky).

Po dvaceti letech od rozdělení obou republik jsou mladí čeští a slovenští šperkaři opět spolu. Na měsíc se nyní jejich výtvory potkají na společné výstavě v pražské Galerie U Kunštátů. Vy můžete porovnat, zda se jejich pohled na šperky zásadně liší.

Výstava Opět spolu představuje českou a slovenskou šperkařskou tvorbu. Zejména ta slovenská se v Česku neobjevuje příliš často, a tak její porovnání s domácími produkty může být zajímavá. Do pražské galerie pozvalo slovenské kolegy několik mladých autorů sdružených v platformě Unosto, mezi nimi třeba Markéta Richterová, Klára Šípková, Kateřina Řezáčová nebo Lucie Houdková. Ze Slovenska své šperky přivezly Mária Nepšinská, Tatiana Warenichová, Andrea Ďurianová, Lucia Bartková, Lucia Gašparovičová a Kristýna Španihelová, Češka tvořící na Slovensku.

Náhrdelník Aleny Hesounové."Čeští a slovenští šperkaři pracují v prostředí s různými výstavními možnosti, nestejnou podporou státu a soukromých galerií a mají odlišné zkušenosti ze zahraničních i tuzemských sympozií," vysvětluje důvody ke společné výstavě a taky k porovnání produktů jedna z kurátorek Tereza Volná. Odlišnou tvorbu jednotlivých výtvarných skupin určitě ovlivňují i vzory. Na Slovensku mnoho z mladých tvůrců absolvovalo studia u svérázného architekta a šperkaře Karola Weislechnera, který už osmnáctým rokem vede ateliér S+M+L_XL na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění. Na české straně podobné univerzitní ateliéry vedou výrazné osobnosti, jakými jsou Vratislav K. Novák a Eva Eisler.

Podle Terezy Volné výstava ukazuje, že je i řada věcí, které české i slovenské šperkaře spojují. "Je to určitě schopnost vyjadřovat se šperkem a víra v nevyčerpatelné možnosti tohoto média," říká kurátorka. Výstava Opět spolu v pražské Galerie U Kunštátů bude otevřena od čtvrtka 6. prosince do 4. ledna.

Autor: Zina PlchováFoto: Unosto

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ