Pohřby v papírovém pytlíku i sdílená kola

Relax
23. 5. 2014 11:33
Ležet pod stromy. Teď i potom. Z projektu ekologického pohřbívání Ke kořenům.
Ležet pod stromy. Teď i potom. Z projektu ekologického pohřbívání Ke kořenům.

Studentskou soutěž nápadů na společensky prospěšné podnikání Social Impact Award vyhrálo sdílení kol, ekologické pohřby pod stromy, netradiční cestovní kancelář a útočiště pro bezdomovce. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo přes padesát studentských týmů, sdělili organizátoři on-line deníku TÝDEN.CZ.

Do finále postoupilo 12 nápadů, tři z vítězů vybrala porota a čtvrtého veřejnost. Ve veřejném hlasování získal největší podporu projekt Joy Ride, v jehož rámci organizuje tým z Opavy společné zájezdy handicapovaných dětí a mládeže s jejich zdravými vrstevníky.

Sdílení bicyklů je in. Z projektu Rekola.Handicapované děti musí podle autorů nápadu obyčejně jezdit na zájezdy s rodiči nebo placeným asistentem, což zvyšuje náklady i izolaci postižených od ostatních. V rámci Joy Ride ale handicapovaným pomáhají jejich zdraví vrstevníci, kteří zároveň platí libovolnou částku za zájezd.

Jedním z projektů oceněných porotou je systém sdílení kol Rekola, který rozjíždějí v Praze, Brně a Olomouci dva bratři, nadšení cyklisté. Kola jsou ve stojanech zamčena zámkem na kód. Lidé, kteří si zaplatili poplatek na rok či měsíc, mohou nejbližší kolo vyhledat třeba v mobilní aplikaci, získat kód a jezdit po libovolnou dobu.

Stromům i lidem nablízku

Dalším z výherců se stala ekologická pohřební služba a podpora pro pozůstalé s názvem Ke kořenům, kterou chtějí poskytovat tři studentky brněnské Masarykovy univerzity Blanka Dobešová, Monika Suchánská a Alžběta Šimčíková Živá. Zakládají pohřební místo, kde se bude popel zesnulých - třeba i v papírových urnách vyrobených pozůstalými - ukládat ke kořenům stromů. Vzniknout by mohlo již na podzim v pražských Ďáblicích, sdělila na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ Blanka Dobešová, která na téma přírodního pohřebnictví napsala i diplomovou práci. Inspirací jí byla prý Británie, kde přírodních hřbitovů vzniklo od 90. let již několik.

Autorky projektu Ke kořenům - zleva Blanka Dobešová, Monika Suchánská a Alžběta Šimčíková Živá.Třetím nápadem, který zaujal porotce, je Inteligentní záchranný modul navržený studentem techniky z Brna. Jde o prototyp zimní ubytovny pro bezdomovce, vytvořené ze starého lodního kontejneru. Modul je vyhříván díky přirozenému tělesnému teplu ubytovaných a je také zásobován solární energií. Zároveň by ubytovaní bezdomovci pracovali na úpravě dalších kontejnerů a mohli by si zvýšit kvalifikaci a později získat práci.

Soutěž Social Impact Award vznikla v roce 2009 ve Vídni a v Česku se letos konala potřetí. "Je vidět, že soutěž dozrává a zvyšuje se její úroveň," sdělil Petr Vítek, iniciátor soutěže v České republice a jeden z porotců. Každý vítězný tým si odnesl 3000 eur (v přepočtu asi 82 000 korun), poukaz na odbornou podporu a členství v Impact Hub Praha, kde může svoje podnikání rozvíjet. Iniciátorem soutěže je Institut pro inovace a podnikání při Vysoké škole pro ekonomii a obchod ve Vídni a regionálním partnerem je Nadace Erste. Hlavním národním partnerem soutěže je Česká spořitelna, dalšími partnery Nadace Vodafone, Impact HUB Praha, PricewaterhouseCoopers a Copy General.

Autor: - red -, ČTK Foto: archiv , Social Impact Award

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ