Ve "městě drahokamů" objevili největší asterický modrý safír

Relax
5. 1. 2016 22:01
Nalezený safír má 1404,49 karátů.
Nalezený safír má 1404,49 karátů.

Údajně největší asterický modrý safír byl nalezen v jednom z dolů na Srí Lance. Ústav pro drahé kameny v srílanské metropoli Kolombu uvedl, že safír má 1404,49 karátu a že o žádném větším drahokamu tohoto typu neví. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Asterický safír je ceněn pro nápadný optický efekt. Je-li správně vybroušen, ve slunečním nebo bodovém světle se v něm objevuje pohyblivá šesticípá hvězda.

Asterický modrý safír objevený na Srí Lance je oceňován na minimálně 100 milionů dolarů a jeho stávající majitel odhaduje, že by se mohl prodat v dražbě až za 175 milionů dolarů.

Dosavadní rekord držel údajně asterický modrý safír s 1395 karáty. Nový vzácný modrý safír byl nalezen na jihu Srí Lanky ve městě Ratnapura, které je známo jako město drahokamů.

Hornina o hmotnosti 17 kilogramů obsahující množství safírů byla objevena v roce 2013, zatím ale není známa hmotnost drahokamů, které jsou v ní obsaženy.

Srílanský drahokamový průmysl, pro který jsou safíry hlavní exportní surovinou, má roční hodnotu nejméně 103 milionů dolarů. Podle srílanské drahokamové a šperkařské asociace pocházel kupříkladu i safír na zásnubním prstenu vévodkyně z Cambridge Catherine Middletonové ze Srí Lanky, kde byl vytěžen v 70. letech. Předtím ho vlastnila princezna Diana.

Autor: ČTK Foto: , BBC News

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ