Zlínská výstava mapuje tradici kloboučnického řemesla

Relax
6. 9. 2016 16:00
Výstava představí pokrývky hlavy od poloviny devatenáctého století do současnosti.
Výstava představí pokrývky hlavy od poloviny devatenáctého století do současnosti.

Pokrývky hlavy vyrobené v různých částech Evropy od poloviny 19. století do současnosti představí výstava nazvaná Dámy a pánové, držte si klobouky! ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy. Výstava začne ve čtvrtek 8. června, podmínkou návštěvy je v tento den mít na hlavě klobouk, čepici nebo jakoukoli jinou pokrývku. Výstava potrvá do 20. listopadu, uvedla Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí.

Tradici kloboučnického řemesla mapuje sbírka muzea v Novém Jičíně, tamní továrna na klobouky vyvážela své výrobky do celého světa, firma Tonak stále patří mezi největší výrobce klobouků v Evropě. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek novojičínského muzea, nechybí mezi nimi klobouky arcivévody Františka Ferdinanda d'Este nebo prezidenta T. G. Masaryka. Lidé uvidí vojenské přilby, čepice, dámské kloboučky, cylindry i buřinky. K vidění budou také exotické pokrývky hlavy z Asie, Severní Ameriky, Latinské Ameriky a dalších lokalit.

"Zlínské muzeum obohatilo výstavu například křtícími čepečky z pozůstalosti Marie Fischerové-Kvěchové a krásně zdobenými dámskými kloboučky z éry první republiky," uvedla kurátorka výstavy Miroslava Štýbrová. Součástí výstavy bude také fotokoutek a zkušebna klobouků a čepic.

Klobouky byly v minulosti základním doplňkem oděvu. "Ženy vynakládaly spoustu úsilí na zkrášlení klobouků a muži předváděli nádherně zdobené přilby nebo čepice k uniformám. V poslední době se však situace změnila a pokrývky hlavy se téměř vytratily z všedního života. Dnes jsou spíše hezkým výstřelkem. Herečka, politik i umělec vědí, že když si vezmou klobouk, stanou se okamžitě středem pozornosti," uvedla Štýbrová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šefr Igor

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ