Na desítkách míst po republice startuje Noc vědců

Relax
26. 9. 2014 12:00
Noc vědců se snaží přiblížit vědu dětem a mladým lidem.
Noc vědců se snaží přiblížit vědu dětem a mladým lidem.

Na desítkách míst v celé zemi proběhne o víkendu Noc vědců propagující vědu jako fenomén mezi dětmi a mladými lidmi. Letošní téma zní Buňky pro vědu a představí zejména vědy přírodní a technické. Některé instituce ale lákají i zájemce na obory humanitní - historii či historii umění. Jubilejním desátým ročníkem se tak česká vědecká centra i univerzity připojí k celoevropskému festivalu vědy a techniky.

Pořadatelé očekávají letos na 35 tisíc návštěvníků, loni přilákaly akce totiž 31 tisíc lidí. Do Noci vědců se zapojují univerzity, hvězdárny, planetária i výzkumné ústavy. Pro návštěvníky připravily populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, hudební vystoupení i přístup tam, kde je běžně nepřístupno.

ČEZ nechá návštěvníky nahlédnout do vodních elektráren Slapy, Orlík, Lipno I. či Dalešice nebo do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Goethův institut představí v Plzni vynálezy, které se dávno staly součástí každodenního života, ale někdo je musel vymyslet - čajový pytlík, džíny, kávový filtr, hmoždinky nebo gumové medvídky.

Ilustrační foto.K celoevropskému festivalu vědy a techniky se připojily univerzity, výzkumné ústavy a pracoviště zaměřená na popularizaci objevů, například Technické muzeum a Hvězdárna a planetárium Brno. Program na většině míst začíná v podvečer, končí o půlnoci a je přístupný bez placení.

Na programu Vysokého učení technického v Brně se podílejí čtyři fakulty. Například fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií seznámí zájemce s principy fyzikálních a elektrických jevů a jejich technickými aplikacemi. Fakulta také zpřístupní Vědeckotechnický park profesora Lista, kde se experti zabývají především obnovitelnými zdroji energie a silnoproudou elektrotechnikou.

Odborníci z VUT spolupracují také na programu Noci vědců v Technickému muzeu v Brně. Děti se tam pobaví při chemických pokusech, poznají, jak stárnou kožní buňky nebo si vyzkoušejí pocity závodníka v kokpitu formule. Připraveno je také poznávání záhadných předmětů ze sbírek muzea.

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně přichystali pro návštěvníky pokusy v laboratořích i pod širým nebem v areálu v Zemědělské ulici. Dozvědí se například to, proč se mléko a kiwi nesnášejí nebo že ananas, kiwi a citrón dokážou rozpustit gumové medvídky.

"Připravili jsme experimenty, které nemají za úkol bouchat, hořet nebo čadit, ale které mají seznámit každého návštěvníka se základy laboratorní práce na pokusech, které si může každý vyzkoušet," uvedl René Kizek z Laboratoře metalomiky a nanotechnologií.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ