Větrání a rekuperace
NILAN – větrací systémy s rekuperací tepla, ohřevem vody, vytápěním a chlazením.
06.06.2011 00:01
Při současném jednoznačném trendu šetření energiemi se stavba nového, ale i rekonstruovaného domu neobejde bez instalace řízeného větrání s rekuperací. Větrací systémy s rekuperací NILAN dokáží zajistit množství funkcí, potřebných pro ekonomický provoz domu. Rekuperací odsávaného vzduchu ohřívá přívodní vzduch a teplou vodu, v létě zajistí chlazením přiváděného vzduchu příjemné klima. Některé typy jednotek NILAN mají možnost připojení externího tepelného čerpadla. Je možno zvolit aktivní nebo pasivní rekuperaci či kombinaci obou.
Proč řízené větrání?
Řízené větrání dokáže ušetřit značné množství tepla, ale především zajišťuje komfortnější a zdravější vnitřní prostředí. Kvalita vnitřního vzduchu je stále stejná, podle nastavených parametrů, a nekolísá podle toho, jak pravidelně uživatelé domu otevírají okna. Čerstvý venkovní vzduch se v rekuperační jednotce ohřívá od odváděného vydýchaného vzduchu a navíc se filtruje, takže je prostý prachu a alergenů. Větrání lze automaticky regulovat podle různých parametrů kvality vzduchu, například podle obsahu CO2 nebo podle vlhkosti. Výhody regulace se projeví během celého dne, ale zejména v noci, kdy v běžných domech kvalita vnitřního prostředí velmi výrazně klesá. Jednotky Nilan jsou kompaktní zařízení velikosti běžné lednice s mrazákem. Na ploše 0,36 m2 je umístěno zařízení pro rekuperaci, vytápění, ohřev vody a chlazení. Tato informace je velmi důležitá pro developery i menší investory, neboť cena m2 v současnosti představuje desetitisíce Kč a je škoda drahý prostor zastavět zbytečnou a komplikovanou technologií. Jednotky mají zabudovánu nádrž na teplou vodu o objemu 180l.
Jaký systém větrání zvolit?
Větrací systémy Nilan mají oproti standardnímu provedení větracího systému značné výhody. Zcela zásadní rozdíl spočívá ve způsobu rekuperace. Systémy Nilan využívají tzv. aktivní rekuperace, kde klasický výměník nahrazuje tepelné čerpadlo. Celý systém vychází výrazně levněji než kombinace solárních kolektorů, samostatných větracích jednotek a mohutných akumulačních nádob. Jednotka Nilan zabere v domě jen minimum místa ( plochu 60x60cm). Druhým zásadním rozdílem je oddělené vytápění a větrání. Vytápět a větrat stejným rozvodem vzduchu neumožňuje regulovat teploty. Děti, které jdou spát dříve než dospělí, musí v pokoji snést stejně vysokou teplotu jako je v obýváku ( nebo nemají ve svém pokoji čerstvý vzduch. Uzavřít přívod tepla při teplovzdušném vytápění znamená uzavřít zároveň přívod čerstvého vzduchu a nebo naopak. Celý dům včetně zázemí a chodeb se vytápí na zbytečně vysokou teplotu, nelze mít vytopenou při práci doma nebo nemoci, kdy se v domě zdržuje jen jedna osoba, jen vybranou místnost. Systémy Nilan vzduchem primárně netopí, vytápění je řešeno odděleně v jednotlivých místnostech. Tím se docílí různých teplot podle požadavků uživatelů a šetří se energie. Výrazně se tím také snižuje prašnost, šíření pachů, kouře atd..
Větrací jednotky NILAN ve vzorovém pasivním domě v Plzni.
Jednotky Nilan VP18 jsou osazeny ve vzorovém pasivním domě a prezentačním centru firmy Setrite s.r.o. v Plzni, kde si je každý zájemce o stavbu energeticky úsporného domu s nuceným větráním může prohlédnou v chodu. Pasivní dům v Plzni využívá pro větrání, vytápění , ohřev vody a chlazení kompaktní jednotku NILAN s tepelným čerpadlem vzduch .- voda. Rekuperací odpadního vzduchu zajišťuje ohřev přiváděného vzduchu a teplé vody, v letním období přiváděný vzduch podle potřeby ochlazuje a získanou energií ohřívá teplou vodu. Jednotka je také osazena elektrokotlem, který zajišťuje ohřev teplé vody pro podlahový topný okruh. Výhodou systému je připojení pouze na zdroj elektrické energie a velmi příznivé investiční náklady, srovnatelné s konvenčním systémem vytápění. Novinkou je jednotka VP18 Anaconda AW6-16 kombinovaná s externě připojeným tepelným čerpadlem o výkonu 6-16kW, která je maximálně komplexním řešením technologií rodinného domu. I toto řešení můžete v provozu vidět ve vzorovém domě v Plzni. Další informace o systémech NILAN najdete na www.nilan.cz.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.