Archeologické nálezy i zjištění o Karlu IV.: výstava Sedm věží

Relax
5. 4. 2016 15:15
Na snímku je masivní litý nesignovaný medailon.
Na snímku je masivní litý nesignovaný medailon.

Zlaté dukáty s vyobrazením Karla IV., skleněné poháry nalezené archeology v Praze či další nálezy dokládající život obyčejných lidí ve středověku představí výstava Sedm věží. Má podtitul Karel IV. očima akademiků a připravili ji odborníci z Akademie věd. Přístupná bude zdarma do 11. května v její budově na Národní třídě. Přední česká vědecká instituce se výstavou připojuje k letošním oslavám 700. výročí císařova narození.

Ty naplno vypuknou v květnu, kdy na 14. den v měsíci připadá výročí Karlova narození. Velkou mezinárodní výstavu v té době zahájí Národní galerie, několik výstav připravuje také Pražský hrad včetně tradičně krátkodobého vystavení korunovačních klenotů.

Skleněný pohár s erby z počátku 14. století.

"Chceme představit Karla IV. jako velkou osobnost českých dějin. Byl to člověk, který ve 14. století učinil nejen v českých zemích, ale v rámci celé střední Evropy mnoho důležitých kroků, které dodnes poznamenávají společnost, krajinu, památkové a kulturní dědictví či vzdělanost," řekl ředitel Centra medievistických studií, společného pracoviště AV a UK, Petr Somr. Připomněl, že o mnohých zásluhách Karla IV. se ví, třeba o založení pražské univerzity. "On ale založil devět dalších po celé Evropě, byl si velice vědom toho, co vzdělanost a kultura znamená," doplnil.

Název výstavy Sedm věží odkazuje k sedmi badatelským okruhům, jimž se odborníci v souvislosti s odkazem Karla IV. věnují. Na výstavě je symbolicky představuje sedm sloupů s panely s texty, jež charakterizují nějaký aspekt života Karla IV. a okruh bádání o něm. Ke každému tématu jsou vždy prezentovány dva výzkumy AV. Martin Musílek z téhož odborného pracoviště připomněl, že záměrem výstavy je i představit proces bádání samotného. "Řada výzkumů, jež jsou na panelech představeny, není ukončena," řekl.

Poklad mincí, který byl ukrytý kolem roku 1370 v Emauzském klášteře.

K nejvýznamnějším exponátům výstavy podle něj patří zlaté portrétní dukáty Karla IV., emauzský poklad a bohatě zdobený pohár z konce 13. století pocházející z Itálie. "Byl nalezen na rohu ulic Rytířské a Na Můstku, kde pobýval významný dvořan a rádce Karla IV., spojuje se tedy s nejbližším okolím panovníka," řekl. Poklad mincí, který byl ukrytý kolem roku 1370 v Emauzském klášteře, je podle Musílka významný svým příběhem, neboť je pravděpodobně platem za dva či tři týdny zedníka či kameníka, který na stavbě kláštera pracoval.

Mezi exponáty je i kopie zakládací listiny Univerzity Karlovy či věrná kopie Karlovy sochy ze Staroměstské mostecké věže, poslední sochařský portrét panovníka před jeho smrtí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ