Botanická zahrada v Brně vystavuje živé kameny i smrdutky

Relax
7. 9. 2018 16:00
Botanická zahrada v Brně vystavuje sukulenty.
Botanická zahrada v Brně vystavuje sukulenty.

Rostliny z pouští a polopouští mohou od pátku zhlédnout návštěvníci brněnské botanické zahrady přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Zájemci se mohou těšit například i na takzvané živé kameny či smrdutky, uvedla v tiskové zprávě Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity. Výstava potrvá do 14. září.

Tradiční zářijové akce se účastní pěstitelé z Moravy, Čech i Slovenska, návštěvníci se mohou těšit zhruba na 500 rostlin z celého světa. "Větší prostor letos věnujeme rostlinám pocházejícím z jihu Afriky a Madagaskaru, které doplní sukulenty z Mexika a dalších částí světa," uvedl za pořadatele Adolf Tomandl.

Sukulenty, z nichž nejznámější jsou pravděpodobně kaktusy, lze najít v pouštích a polopouštích Afriky, Ameriky, ale také v Indii a Austrálii. Vhodné jsou například do bytů stále zaměstnaných lidí, kteří nemohou květinám věnovat mnoho času. Jsou totiž nenáročné na zálivku. K životu jim stačí umístění na světlých místech.

Ve sklenících jsou k vidění například i takzvané živé či kvetoucí kameny z rodu Lithops, který v češtině znamená "kameni podobný". Tyto rostliny nemají stonek a jejich tělo tvoří dvojice ztlustlých listů, mezi kterými je mezera. Rostou především v Jihoafrické republice, Namibii a Botswaně.

Návštěvníci však uvidí i unikátní kolekci různých druhů stapeliovitých rostlin, známých mezi laickými pěstiteli spíše jako smrdutky. Jejich barevně i tvarově výrazné květy se totiž vyznačují specifickým odérem, který jako opylovače láká mouchy.

Zastoupeny jsou také mezi pěstiteli oblíbené rostliny s kaudexy a pachykauly, tedy ztučnělými kořeny a kmeny, které slouží jako zásobárny vody v časech sucha. "Zvláštností výstavy bude kolekce různých sukulentů tvarovaných a pěstovaných jako bonsaje. V souvislosti s tím návštěvníci uvidí také doprovodnou výstavu fotografií Ivany a Jiřího Jandových na téma Sukulenty jako bonsaje," uvedl Tomandl.

Výstava je přístupná denně od 9.00 do 17.30. V sobotu 8. září se pak v nedalekém parčíku v areálu přírodovědecké fakulty koná i setkání sběratelů minerálů a fosilií.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

ilustrační foto

Porno pravidelně sleduje polovina Čechů, ženy podstatně méně, ukázal průzkum

Relax
22. 4. 2025

Nové vydání magazínu INTERVIEW č. 5/2025: Sto stran rozhovorů pro lidi, kteří nezapomněli číst

Relax
23. 4. 2025

Měkké kontaktní čočky jsou objevem českých vědců Wichterleho a Líma

Relax
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ