Čas lovců a sběračů. Chebské muzeum vystaví nálezy z doby kamenné

Relax
30. 5. 2018 20:15
Výstava ukazuje jak skutečné nálezy z Karlovarska z doby kamenné, tak repliky.
Výstava ukazuje jak skutečné nálezy z Karlovarska z doby kamenné, tak repliky.

Chebské muzeum připravuje novou výstavu Poohří za časů lovců a sběračů. Návštěvníky seznámí se světem paleolitických a mezolitických obyvatel této oblasti. Výstava ukazuje jak skutečné nálezy z doby kamenné, tak repliky věcí, které tehdejší lidé používali. Jsou ale vyrobené stejnou technikou jako v době lovců a sběračů, řekl kurátor výstavy Michal Beránek.

"Výstava představuje nejstarší dobu kamennou, tedy paleolit a mezolit. Nejstarší věci, které tady budou vidět, jsou přes 40 tisíc let staré, tedy ze středního paleolitu. Ty nejmladší jsou 6000 až 7000 let před naším letopočtem," uvedl Beránek.

Exponáty pocházejí z celého Karlovarského kraje, případně z blízkého okolí v sousedním Bavorsku. Všechny originály jsou ale z lokalit v horním Poohří. Z té doby se uchovaly jen kameny. Organické materiály se dochovávají velmi vzácně a v prostředí, které jsou tomu příznivé, v bažinách nebo na pouštích, vysvětlil Beránek.

Představené nálezy jsou zřejmě vůbec nejstaršími doklady lidské činnosti na Chebsku. Podle archeologů se osídlení v době kamenné šířilo hlavně podél toků řek a stejně tomu bylo i na Chebsku. Některé nálezy totiž původem ukazují na vznik v jiných oblastech podél toků řek.

Jednotlivé exponáty ukazují, že už před desítkami tisíc let lidé dokázali využít přírodní materiály a vyrábět věci potřebné pro přežití. Jenže výroba zabrala o mnoho delší čas, než jaký vyžaduje moderní člověk, podotkl Beránek.

Dosud byly exponáty z tak dávné historie regionu představovány veřejnosti spíše jako součást tematických výstav. V podobném rozsahu je výstava věnovaná jen době kamenné vůbec první v chebském muzeu.

Z nejvýznamnějších lokalit budou představeny Tašovice u Karlových Varů nebo okolí přehrady Skalka na Chebsku. Výstava je pořádána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Lokti a s předním odborníkem na štípanou kamennou industrii Janem Eignerem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Slavomír Kubeš

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ