Čas lovců a sběračů. Chebské muzeum vystaví nálezy z doby kamenné

Relax
30. 5. 2018 20:15
Výstava ukazuje jak skutečné nálezy z Karlovarska z doby kamenné, tak repliky.
Výstava ukazuje jak skutečné nálezy z Karlovarska z doby kamenné, tak repliky.

Chebské muzeum připravuje novou výstavu Poohří za časů lovců a sběračů. Návštěvníky seznámí se světem paleolitických a mezolitických obyvatel této oblasti. Výstava ukazuje jak skutečné nálezy z doby kamenné, tak repliky věcí, které tehdejší lidé používali. Jsou ale vyrobené stejnou technikou jako v době lovců a sběračů, řekl kurátor výstavy Michal Beránek.

"Výstava představuje nejstarší dobu kamennou, tedy paleolit a mezolit. Nejstarší věci, které tady budou vidět, jsou přes 40 tisíc let staré, tedy ze středního paleolitu. Ty nejmladší jsou 6000 až 7000 let před naším letopočtem," uvedl Beránek.

Exponáty pocházejí z celého Karlovarského kraje, případně z blízkého okolí v sousedním Bavorsku. Všechny originály jsou ale z lokalit v horním Poohří. Z té doby se uchovaly jen kameny. Organické materiály se dochovávají velmi vzácně a v prostředí, které jsou tomu příznivé, v bažinách nebo na pouštích, vysvětlil Beránek.

Představené nálezy jsou zřejmě vůbec nejstaršími doklady lidské činnosti na Chebsku. Podle archeologů se osídlení v době kamenné šířilo hlavně podél toků řek a stejně tomu bylo i na Chebsku. Některé nálezy totiž původem ukazují na vznik v jiných oblastech podél toků řek.

Jednotlivé exponáty ukazují, že už před desítkami tisíc let lidé dokázali využít přírodní materiály a vyrábět věci potřebné pro přežití. Jenže výroba zabrala o mnoho delší čas, než jaký vyžaduje moderní člověk, podotkl Beránek.

Dosud byly exponáty z tak dávné historie regionu představovány veřejnosti spíše jako součást tematických výstav. V podobném rozsahu je výstava věnovaná jen době kamenné vůbec první v chebském muzeu.

Z nejvýznamnějších lokalit budou představeny Tašovice u Karlových Varů nebo okolí přehrady Skalka na Chebsku. Výstava je pořádána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Lokti a s předním odborníkem na štípanou kamennou industrii Janem Eignerem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Slavomír Kubeš

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ