Dobrovolníci vracejí život minerálním pramenům

Relax
15. 2. 2018 06:00
Dobrovolníci již obnovili desítky minerálních pramenů.
Dobrovolníci již obnovili desítky minerálních pramenů.

Dobrovolníci v posledních letech obnovili desítky minerálních pramenů v okolí Mariánských Lázní, Teplé i dalších měst na Chebsku. Kyselky lákaly pozornost lidí v regionu po celá staletí, některé z nich ale postupně téměř upadly v zapomnění a z jejich vývěru se staly spíš bažiny. Práce na jejich záchraně vyžaduje osvětu a propagaci, ale v první řadě především manuální dřinu, řekl ředitel městského muzea v Mariánských Lázních Jaromír Bartoš.

"Člověk musí vzít opravdu do ruky tu lopatu, krumpáč, všechno tam dovézt. Většinou k těm pramenům nevedou nějaké cesty, že by člověk zaparkoval autem hned u vývěru, jako to bývá na kolonádách našich krásných lázeňských měst. Takže se musí občas trmácet lesem. A pak je to o tom, vykopat nějakou jámu, celé to obnovit a zase zasypat v nějakém lepším stavu, než jsme k tomu přišli," řekl Bartoš.

Dobrovolníkům se v posledních letech podařilo obnovit například Kančí, Liščí nebo Jezevčí kyselku u Lázní Kynžvart, kam vede i naučná stezka. U řady z pramenů jsou informační tabule, altánky nebo posezení.

Na snímku je Jezevčí pramen nedaleko Lázní Kynžvart.

Obnova pramenů současně přináší některé zajímavé archeologické nálezy, které svědčí o jejich dřívějším užívání. "Například v Panské kyselce u Drmoulu jsme objevili střepy nádoby ze 14. století. Při čištění řady dalších pramenů se podařilo najít střepy z období baroka, například na Křepkovické kyselce," uvedl Bartoš. Kromě zbytků nádob, do kterých si lidé vodu z pramenů nalévali, našli dobrovolníci například drobné mince, nožíky, náboje z pistole nebo hlavičku od fajfky. Jsou to většinou zřejmě předměty, které návštěvníkům vypadly z kapsy, když se nad pramen nahnuli, aby si nabrali vodu.

Do své činnosti se dobrovolníci snaží zapojit i regionální školy, školky nebo kroužky pro mládež. Chtějí tak podle Bartoše pomoci udržet jejich povědomí o krajině i přírodním bohatství, které region v podobě léčivých pramenů má. "Chceme ukázat, že i z něčeho, co vypadá na první pohled zabláceně a odpudivě, lze znovu vytvořit takové přírodní divadlo v podobě příslovečné živé vody. A prameny se opravdu díky tomu opět stávají vyhledávaným cílem," řekl Bartoš.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kubeš Slavomír

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ