Arciděkanský kostel svatého Petra a Pavla v Bílině na Teplicku zdobí varhany z roku 1905. Po dvacetileté pauze se při bohoslužbě poprvé rozezněly v roce 2015. Jejich zvuku však chybí plnost. Farníci tak střádají na dokončení opravy, potřeba je 400 tisíc korun. Řekl to farář Marcin Saj.
Dřevěná pozdně barokní skříň nástroje je ze 17. století, samotné varhany jsou z roku 1905. "Celá oprava varhan vyjde na 800 tisíc korun. Půlku už jsme nasbírali a nechali je opravit tak, abychom je mohli využívat. Jsou tedy funkční, ale stále jim k dokonalosti dost chybí," popsal Saj.
Na nástroji se podle faráře podepsala léta, kdy se o ně řádně nepečovalo. "Červotoč prožral všechny blanky, které přiváděly vzduch do píšťal, celá vzduchová technika byla zničena," uvedl Saj. Než se podařilo varhany alespoň částečně zprovoznit, hrálo se v kostele, který je kulturní památkou, na elektronické.
Na první etapu oprav přispělo město částkou 200 tisíc korun, zbylou dala farnost. "Pořádáme benefiční koncerty, oslovujeme místní firmy, pokud zase dáme dohromady alespoň 200 tisíc korun, budeme v opravě pokračovat," uvedl Saj.
Kdy se varhany plně rozezní, bude záležet tedy hlavně na penězích, ale také na tom, zda se podaří zajistit odborníka na opravu. "Je jich už opravdu málo," poznamenal Saj. Varhanář navíc může pracovat jen od jara do podzimu. "Montáž vnitřku varhan se musí dělat na místě a v zimě je v kostele nula," vysvětlil Saj, který by si přál, aby se vše stihlo do dvou let.