Pražské kostely na Novém Městě, které založil císař a král Karel IV., v úterý rozezní hudba, která zněla v době jejich vzniku ve 14. století. Koncertní představení doplní dramatizace textů sepsaných Karlem IV. a vyprávění o jeho zakladatelských činech. První ročník jednodenního festivalu Oživené kostely tak chce v den narození českého panovníka přiblížit lidem obsahové souvislosti kulturních aktivit Karla IV. a to, jak proměnil společenský význam Prahy v Evropě.
Festival je rozdělen do tří částí, každá z nich se odehrává v jiném kostele Nového Města a vždy představuje jiný pohled na dobové umění i na osobu samotného císaře.
"Diváci se budou moci seznámit s ojedinělou a málo provozovanou hudbou pozdního středověku, se symbolikou architektury, s dobovými kronikářskými záznamy i s osobními úvahami císaře Karla IV," uvedli k projektu jeho autoři, dirigent Igor Angelov a herec Jan Potměšil.
První část akce je situována do kostela svatého Apolináře a nedalekých zahrad, kde účinkující provedou diváky životem Karla IV. skrze jeho životopis Vita Caroli a dobovou instrumentální hudbu s ukázkami tanců. V podvečer pak při koncertě v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého mohou zájemci slyšet nejstarší české skladby a Messe de Nostre Dame, dílo francouzského skladatele Guillauma de Machauta, který byl sekretářem na dvoře Jana Lucemburského.
Poslední část festivalu se uskuteční v kostele svaté Kateřiny Alexandrijské. Hudebníci za svitu svíček tam zahrají varhanní improvizace na témata středověkých chorálů a návštěvníci si budou moci poslechnout četbu z Legendy o svatém Václavu, kterou sepsal Karel IV.
Karel IV., jeden z nejvzdělanějších a nejschopnějších panovníků středověku, usedl na český trůn v roce 1346 po smrti svého otce Jana Lucemburského. Zubožené české království dovedl jako císař Svaté říše římské mezi nejmocnější státy v Evropě a založením první univerzity ve střední Evropě učinil z Prahy středisko vzdělanosti a kultury.
Karel IV., křtěný Václav, se narodil 14. května 1316 a zemřel 29. listopadu 1378 v Praze na zápal plic.