Historický statek Lüftnerka v horní části plzeňské zoologické zahrady ovládly o tomto víkendu květiny jiřiny. Ačkoliv letošní suché počasí jejich růstu moc nepřálo, i tak si mohou lidé v sobotu a v neděli prohlédnout kolem stovky druhů královen pozdního léta, jak se těmto původem jihoamerickým květinám říká. Výstava jiřin, letos doplněná o květy chryzantém a aksamitníků neboli afrikánů, se v zoo koná už řadu let a je největší svého druhu na západě Čech. V příznivých letech se tady sešlo až kolem 300 až 500 druhů jiřin, řekl František Hykeš ze zoo.
Aby jiřiny v pozdním létě odměnily pěstitele pestrobarevnými květenstvími, vyžadují celoroční péči. Na podzim se musejí před mrazy hlízy vyjmout ze země a pečlivě očistit, uchovat ve vhodných podmínkách a na jaře vysadit. Jsou náročné na pravidelnou zálivku i na hnojení. Jejich pěstování není ani úplně nejlevnější. Odmění se ale květy jasných barev, se střapatými, rovnými i stočenými květními plátky, plnokvěté či s kulovitými květy. V zoologické zahradě byly k vidění druhy s drobnými kvítky i jiřiny s květy o průměru až kolem čtvrt metru.
Jiřiny se snadno šlechtí, takže existují tisíce různých variant. Jejich nejnadšenější pěstitelé jsou tak často i vášnivými sběrateli hlíz. "Pro pěstitele je to jako droga, když se do jiřin zamilují, je to láska na celý život," poznamenal Hykeš. V Česku jiřiny získaly na velké oblibě v době národního obrození. Tehdy vyšlechtěné druhy také nesly jména po tehdejších národních buditelích, skladatelích či spisovatelích. V současné době ale podle Hykeše řada starých druhů mizí a nahrazují je nové, české názvy v naprosté většině nahradila anglická jména květů.
Výstava jiřin, chryzantém a aksamitníků má lidem ukázat krásu, jakou může i na podzim zahrada oplývat. "Pokud je zahradník jen trochu znalý, může být i v září velmi barevná a atraktivní. I v časném podzimu je ještě plno květin, které ji rozzáří," dodal Hykeš.