Muzeum východních Čech v Hradci Králové zahájilo 21. ročník výstavy Houby živé, jedlé i jedovaté, která do 9. října zájemcům představí několik stovek nejrůznějších druhů hub. Příprava výstavy byla letos mimořádně náročná, protože v okolí Hradce Králové kvůli suchému počasí houby rostly minimálně.
"Letos jsme sháněli exponáty doslova horko těžko, nakonec je tu k vidění na 320 druhů hub, což je na tu bídu, co je v lesích kolem Hradce Králové, hezké číslo," řekla Tereza Tejklová z hradeckého muzea. Na výstavě jsou zastoupené běžné druhy hub i poměrně vzácné nálezy jako například hřib skvrnitý či bělozub nafialovělý. Na přípravě výstavy se kvůli špatné houbařské sezoně muselo podílet více lidí než v minulosti, exponáty také pocházejí z celých východních Čech.
Sezonu v hradeckém kraji negativně poznamenalo sucho. "Ve východních Čechách byl od loňska velký deficit vláhy, letos se to jen prohloubilo. S jižní Moravou jsme nejsušší oblastí v celé republice," řekla Tejklová, nevylučuje ale, že by houby ještě mohly v okolí Hradce Králové růst.
"Je tu naděje, že se houbaři ještě dočkají, pokud teploty ještě vystoupají na 12 až 15 stupňů Celsia a bude pršet, tak by se houby ještě objevit mohly," řekla.
Součástí výstavy je také určování donesených vzorků hub, ukázky pěstovaných hub či vědomostní a výtvarná soutěž pro děti. Výstava za 20 let nabídla stovky nejroztodivnějších hub, nejvíce exemplářů bylo k vidění v roce 2014, kdy bylo v muzeu vystavených 534 druhů hub.