Indie chce zpět diamant z britské královské koruny

Relax
19. 4. 2016 10:47
Diamant Koh-i-Noor je součástí britské korunovační koruny.
Diamant Koh-i-Noor je součástí britské korunovační koruny.

Podle indické generální prokuratury nebyl slavný diamant Koh-i-Noor Británií v devatenáctém století ukraden, ale byl jí darován vládcem v Paňdžábu. Zástupce prokurátora to prohlásil před indickým nejvyšším soudem, u něhož požaduje nevládní organizace vrácení diamantu do Indie.

"Byl darován dobrovolně Randžítem Singhem Britům jako kompenzace za pomoc v sikhských válkách. Koh-i-Noor není kradeným předmětem," uvedl podle britského listu The Guardian před soudem zástupce generálního prokurátora Randžít Kumár.

Paňdžábský vládce Randžít Singh zemřel v roce 1839 a podle některých zdrojů diamant odkázal hinduistickému chrámu. Podle jiných ho zdědil jeho syn, který ho jako desetiletý v roce 1849 spolu s královstvím postoupil Britům. Historické území Paňdžáb je nyní rozděleno mezi Pákistán a Indii.

Diamant Koh-i-Noor, v překladu Hora světla, má hmotnost 106 karátů a je součástí britských korunovačních klenotů. Již několik dekád na něj vznáší nároky právníci z Indie, Pákistánu, Íránu či Afghánistánu. Nalezen byl asi ve třináctém století v Indii a pak prošel rukama několika vládců.

V současném slyšení požaduje jeho vrácení do Indie tamní nevládní organizace All India Human Rights & Social Justice Front. Loni v prosinci předal soudu v pákistánském městě Láhaur petici pákistánský právník Džavaid Ikbál Džafrí, který rovněž požaduje vrácení kamenu po britské královně Alžbětě II.

Současný britský premiér David Cameron v roce 2010 při návštěvě Indie prohlásil, že diamant zůstane v Británii. "Pokud bychom jednou řekli ano, pak bychom také někdy mohli najít prázdné Britské muzeum," řekl Cameron s odkazem na britskou koloniální minulost.

Drahokam nosila původně královna Viktorie jako součást náramku. Do koruny byl poprvé zasazen před korunovací královny Alexandry, manželky Eduarda VII., v roce 1902. Devět let nato byl vložen do koruny královny Marie a konečně v roce 1937 do koruny Alžběty, matky dnešní britské královny. Na veřejnosti se naposledy objevil na rakvi královny matky při pohřbu v roce 2002. Stane-li se králem princ Charles, měla by diamant veřejnost vidět v koruně na hlavě jeho manželky Camilly.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ