Izraelské město se přejmenuje, plete se s biblickým místem

Relax
8. 11. 2018 08:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Občany izraelského Nazaret Illitu unavuje neustálá záměna jejich města s biblickým Nazaretem, a proto je název třeba změnit. Rozhodl o tom čerstvě zvolený starosta Ronen Plot, podle něhož budou letošní Vánoce poslední, kdy se budou zahraniční turisté obracet na správu Nazaret Illitu v domnění, že jednají se zástupci Nazaretu, kam křesťané putují jako do města spojeného s tradicí Ježíše Krista.

Obě města od sebe dělí tři kilometry. Biblický Nazaret má 75 tisíc obyvatel a je největším izraelským městem s arabskou populací. Nazaret Illit, neboli Horní Nazaret, vznikl před 62 lety a je domovem 51 tisíc Izraelců, z nichž většina jsou Židé ruského původu. Do prvního putují každoročně tisíce poutníků jako do města spojovaného s Kristovým dětstvím. Cizinci se často domnívají, že Nazaret Illit je součást Nazaretu.

"Je načase, aby Nazaret Illit skoncoval se situací, kdy je zaměňován se sousedním Nazaratem. Nastávající Vánoce budou poslední, kdy cizinci mířící do Nazaretu skončí v mé kanceláři," řekl Plot.

Zaměňování podle úřadů trvá od počátku dějin města, kdy roku 1956 tehdejší premiér David ben Gurion rozhodl, že nově založené město se bude jmenovat Kirjat Nazaret. Název byl později změněn na Nazaret Illit.

"Nazaret je největší izraelské arabské město a Nazaret Illit největší židovské město v Galileji. Mají zcela odlišnou a nezávislou správu. Izraelští občané si dosud tento fakt neuvědomili. Musíme tento omyl jednou provždy napravit," prohlásil Plot. Dodal, že mnozí poslanci, ministři a dokonce i premiér v minulosti o Nazaret Illitu hovořili jako o Nazaretu.

Plot hodlá změnu názvu navrhnout na prvním jednání nové městské rady. Vítězný návrh, který vzejde s veřejné konzultace, bude předložen ministerstvu vnitra, které musí krok oficiálně schválit. Po příští tři čtyři roky pak bude k novému názvu připojováno původní jméno Nazaret Illit a později tento dodatek zmizí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Ariel Schalit

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ