Jak vybrat nízkonapěťové zahradní osvětlení

Relax
17. 4. 2020 15:11
Zapichovací sada.
Zapichovací sada.

Přes den na zahradě vynikne každý detail. Ale večer se z ní stane jenom temné bludiště. Stačí nápad a jednoduchý systém 12- nebo 24voltového osvětlení a zázrak je hotový. Díky jednoduchému zapojovacímu systému s nízkým napětím si lze vytvořit bezpečné osvětlení rychle, snadno a bez pomoci odborníka.

"Pokud si nejste jisti, jestli využít 12voltové nebo 24voltové rozvody zahradního osvětlení, doporučuji řídit se jednoduchým pravidlem vzdálenosti. Pokud se jedná o malou a jednoduchou instalaci s krátkými vzdálenostmi mezi zdrojem a světlem do 10 metrů, pak použijte 12voltové rozvody. Pokud je instalace rozsáhlejší a složitější, vzdálenosti mezi zdrojem a světlem jsou více než 10 metrů, pak sáhněte po 24voltových rozvodech. Hlavním důvodem je, že u 12voltových dochází k velkému úbytku napětí na vodiči. V překladu to znamená, že pokud použijete 12voltové rozvody na dlouhé vzdálenosti, budou světýlka svítit jen slabě, nebo dokonce vůbec," vysvětluje Zlatko Slebodník, odborník z oddělení elektra v projektových marketech Hornbach.

Osvětlení, respektive rozvod kabeláže, je potřeba mít promyšlené dřív, než se začne zahrada finálně upravovat. Kabely je dobré umístit alespoň 10 centimetrů pod zem. Hlavním důvodem je bezpečnost, aby se o ně nezakopávalo, děti je nevytahovaly, psi nerozkousali a sekačka je nerozcupovala. Navíc nikdo nechce, aby na terase volně ležely kabely nebo byly amatérsky přitisknuté ke zdi a podobně. Také při nákupu všech součástí systému, typů světel a délky kabeláže je dobré se řídit podle předem připraveného plánu.

Jedna zásuvka na 220 V a trafo

Základem nízkonapěťového zahradního osvětlení je zásuvka na 220 V. Na tu se připojí trafo, které zredukuje napětí na požadovaných 12/24 voltů a ze kterého se rozvádí kabely dál po celé zahradě. "Pozor, každé trafo je jen na 150 W a můžete na něj připojit omezený počet světel. Spotřeba světel je v průměru 1 W a díky LED osvětlení, které má velmi malou spotřebu, jich na jedno trafo připojíte opravdu hodně. Takže počítejte, a pokud vás to nebaví, zajděte do Hornbachu a nechte si poradit," upozorňuje Slebodník.

Trafo se umístí hned vedle elektrické zásuvky, aby zahrada nebyla zbytečně prošpikovaná 220voltovým kabelem. Vodič je potřeba skrýt před očima, sluncem, vodou a malými zvědavci. "Nejlepším místem pro trafo je pod zemí, nikdo nechce mít na zahradě volně ležící černou krabičku. Elektrické trafo je vodotěsné, ale nezkoušejte to," radí odborník.

Typy světel a jejich využití

Na nízkonapěťový systém zahradního osvětlení lze napojit jen světla určená pro napětí 12/24 V. Když odejde zdroj světla, musí se vyměnit celé světlo. "V Hornbachu mezi inovativní systém zahradního osvětlení s nízkým napětím patří značka Paulmann. Nabízí 24 V Plug & Shine LED osvětlovací systém, jehož použití nabízí nejvyšší úroveň bezpečnosti pro lidi a zvířata, je absolutně odolný proti povětrnostním vlivům a lze jej instalovat i bez odborných znalostí - kabely, světla a příslušenství se jednoduše spojí dohromady," popisuje Slebodník.

Už při plánování osvětlení se vybírají druhy světel, která se v zahradě umístí. V podstatě se dají použít vestavná do podlahy, svítící sloupky, zapichovací světla či reflektory. Klasickým řešením je závěsné či stropní venkovní osvětlení, které se používá jako hlavní světlo na terase, případně menší typy vyladí každý světelný detail. Spotové vestavné osvětlení je vhodné na terasy, schody nebo chodníky, zabuduje se přesně tam, kde je potřeba. Sloupková světla osvětlují cestu, mohou být nízká nebo vysoká. Zapichovací světla se mohou použít okolo terasy, do volné plochy zahrady. Zahradní reflektory bývají otočné a přesně posvítí na zákoutí zahrady, sochu či třeba keř.

Bezpečnost na prvním místě

Hlavní předností nízkonapěťového zahradního osvětlení je jeho bezpečnost. "Když se dotknete 12/24 voltů, zabrní to, ale neublíží. Je tak bezpečné pro děti i domácí zvířata. Nízkonapěťové osvětlení je ideální pro použití v blízkosti vody - nasvítí dno jezírka, vodopád, kaskádu, fontánu nebo celý bazén. Díky jednoduchému utěsněnému spoji přes gumičku nehrozí probíjení ani riziko utopení světla. Trafo lze skrýt například k filtraci, kde je zásuvka na 220 V, sucho a stín," vysvětluje Slebodník.

Nízkonapěťové zahradní osvětlení lze ovládat pomocí časovače, který se napojí na 220voltovou zásuvku před trafo. Časovač tak přesně spouští a vypíná trafo podle nastavených instrukcí. Dalším možným řešením je soumrakový senzor, který spustí zahradní osvětlení, jakmile se začne stmívat. "S jeho umístěním si musíte dát trochu práce. Napojuje se přímo na trafo a je vhodný spíše na menší zahrady, kde nastává stín rovnoměrně. Soumrakový senzor je důležité umístit nad povrch - tedy volně ležící na zahradě či terase. Pokud byste jej umístili k trafu pod zem, kde je pořád tma, byl by prakticky pořád sepnutý," radí Zlatko Slebodník z Hornbachu.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ