Průměrná výše kapesného českých středoškoláků je 654 korun měsíčně. Nejvyšší kapesné svým potomkům ve věku patnáct až devatenáct let platí rodiče v hlavním městě - 976 korun. Je to téměř dvakrát víc než v ostatních regionech v Čechách. Ve městech nad 100 tisíc obyvatel dávají rodiče svým potomkům průměrně 698 korun za měsíc, v obcích od 5 do 20 tisíc obyvatel 597 korun. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro mobilní peněženku Napka.cz.
V případě obcí do pět tisíc obyvatel dostává většina středoškoláků (45 procent) na kapesném do 350 korun měsíčně. Od 350 do 700 korun dávají rodiče osmadvaceti procentům potomků. Víc než tisíc korun dostává za měsíc dvanáct procent studentů.
V Praze je situace jiná. Kapesné do 350 korun dostává jen šest procent školáků. Téměř 59 procentům rodiče platí 350 až 700 korun za měsíc. Víc než sedmnáct procent pražských středoškoláků má kapesné přes tisíc korun za měsíc. Průměrná výše kapesného v hlavním městě je 976 korun, v Čechách 558 a na Moravě 731 korun.
Zatímco v malých obcích do 5 tisíc obyvatel je průměrná výše kapesného 667 korun, u měst s počtem obyvatel 5 až 20 tisíc je to 597 korun. Rodiče ve velkoměstech dávají měsíčně školákům průměrně 698 korun. "Bereme-li v potaz vyšší ceny ve větších městech, můžeme říci, že mladí z nejmenších měst si žijí zcela nejlépe," uvedli autoři průzkumu.
Představa mladých o adekvátní výši kapesného se neshoduje s představou rodičů. Podle průzkumu je vytoužená částka až dvakrát vyšší, než kolik reálně od rodičů dostávají, a to bez ohledu na velikost obce či města ve kterém žijí.
Mladí do devatenácti let většinou stále bydlí u rodičů, takže jim odpadá starost o náklady na bydlení a stravu a používají kapesné pouze pro osobní potřebu. Většina dětí zároveň uvádí, že jim rodiče platí účet za telefon a internet a také oblečení.
Kapesné podle výsledků průzkumu z největší části připadne na jídlo a posezení s přáteli. Šedesát procent rodičů uvedlo, že kapesné dávají svým dětem pravidelně, a to nejčastěji jednou měsíčně.