Kroměříž se symbolicky vrátila do období třicetileté války

Relax
12. 5. 2019 06:34
Město Kroměříž.
Město Kroměříž.

Kroměříž se v sobotu symbolicky vrátila do třicetileté války, kdy město v roce 1643 obsadila švédská vojska, vyplenila ho a s výjimkou několika domů téměř srovnala se zemí. Událost připomněla historická slavnost Dobývání Kroměříže Švédy, která zahájila turistickou sezonu v Kroměříži. Městem prošlo vojenské tažení, v Podzámecké zahradě se uskutečnila bitva, jíž přihlížely stovky lidí.

Letošní novinkou byla ukázka malého ozbrojeného střetu připraveného před zámkem, řekl Evžen Petřík, vedoucí skupiny historického šermu Biskupští manové, která společně s radnicí akci uspořádala.

Členové různých historických skupin z Česka, Slovenska i Polska nepředváděli přímo dobývání města, ale představili jednu z epizod, která se mohla stát. "Švédi sice město v červnu dobyli, nicméně se na Moravě pohybovali i v dalším období a občas se stalo, že mohli být i poraženi. Akce se účastní asi 150 lidí, kolem 130 bojujících, to by mohl být takový reálný počet lidí nějaké menší jednotky, která měla za úkol spížovat. Spížní jednotky, to znamená hledat především potraviny. Ono totiž kromě velkých bitev, kterých nebylo až tak moc, k dalším střetům docházelo především kvůli jídlu," uvedl Petřík.

Letošní bitva je tedy podle něj spíše fikcí, přestože při předchozích ročnících pořadatelé vycházeli z knihy Dějiny města Kroměříže od Františka Václava Peřinky.

Již nyní pořadatelé přemýšlejí nad dalšími ročníky. "Teď si připomínáme 400. výročí, rok 1619, probíhá druhým bojem první fáze třicetileté války, válka stavovská. Loni jsme si připomněli defenestraci, ten začátek, příští rok bude velké vítězství habsburských katolických sil v bitvě na Bílé hoře. Je důležité nejen ukázat lidem, jak probíhala bitva, ale nabídnout i komentář. Dnešní pohled historiků je trošku jiný než pohled historiků v 19. století, období první republiky nebo v období socialistického Československa," uvedl Petřík.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Sznapka Petr

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ