Biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna (1624 až 1695) představuje od čtvrtka na kroměřížském zámku výstava nazvaná Za chrám, město a vlast. Výstava se soustředí především na architekturu a architektonické dědictví biskupa, řekl kurátor výstavy Ondřej Zatloukal.
Biskup založil Květnou zahradu v Kroměříži, zásadně přestavěl tamní zámek a nynější Arcibiskupský palác v Olomouci. Díky jeho sběratelské vášni jsou dodnes na Moravě vzácné kolekce knih, mincí či obrazů, včetně Tizianova díla Apollo a Marsyas.
"Představujeme osobnosti architektů, se kterými biskup Karel dlouhá léta spolupracoval a jejich korespondenci s biskupem. Věnujeme se významné a bohaté síti rezidencí olomouckého biskupství od Brna, Kroměříže, Vyškova, Olomouce až po Mírov. Představujeme jednotlivé typy architektur od sakrální, světské, pevnostní, zahradní a představujeme v určité míře i výzdobu rezidencí, například unikátní mírovskou zbrojnici i umělecké sbírky uložené zde na Arcibiskupském zámku v Kroměříži," uvedl Zatloukal. K vidění jsou například dobové plány Kroměříže, půdorys přízemí zámku či návrh zámecké věže.
Druhá část výstavy je zaměřená především na osobnost biskupa a je v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Výstava potrvá do 29. září.
Výstava završuje čtyřletý výzkum zaměřený na osobnost biskupa, pracovalo na něm 30 odborníků. Výzkum přinesl podle Zatloukala řadu nových poznatků, například podrobnosti o tom, kdo z umělců a architektů pracoval na sala terreně kroměřížského zámku. V případě Květné zahrady se podařilo zjistit informace o výzdobě rotundy či datování jednotlivých částí zahrady. "Co se týče obrazárny a nákupu uměleckých sbírek, došlo k autorskému zpřesnění, zpracována byla kompletně zdejší zámecká knihovna, hudební archiv," uvedl kurátor.
Archiváři objevili také informace o dnes již zaniklé zahradě v Bavorsku, která mohla být inspirována Květnou zahradou. "Obsahuje všechny raritní výzdobné prvky kroměřížské zahrady jako pstruží bazén, králičí kopec, bažantnice," uvedl Zatloukal.
V kroměřížském zámku a Květné zahradě dnes začíná také výstava Václava Ciglera a Michala Motyčky Zvnějšnění.