Květnou zahradu v Kroměříži představí lidem nová kniha Petra Hudce nazvaná Tajemství Libosadu. Je určena dětem i rodičům, o její vydání se postaral Národní památkový ústav (NPÚ). Veřejnost se bude moci s publikací poprvé seznámit v pátek od 17 hodin přímo v Květné zahradě. Současně se uskuteční i vernisáž ilustrací Elišky Chytkové, které budou do konce letních prázdnin k vidění v Palmovém skleníku, sdělila v úterý Petra Zelinková z kroměřížského pracoviště NPÚ.
Hlavním hrdinou příběhu je Robert, který v Kroměříži tráví prázdniny u prarodičů. "Při návštěvě Květné zahrady se díky paměti stromů ocitá v době jejího zbudování. Má možnost objevovat podobu, významy a krásu zahrady v míře, jak to její dnešní stav bezezbytku neumožňuje. Prostředkem k tomu jsou setkání s kamarády Bohdankou a Johanem i dalšími lidmi: zahradníky, umělci, urozenými hosty a dokonce i budovatelem Libosadu, biskupem Karlem. Současně v Robertově příběhu ožívají a znovu se odehrávají staré mýty," uvedla Zelinková.
Zájemci si budou moci knihu zakoupit v návštěvnickém centru Květné zahrady a v Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Dále si ji bude možné objednat také v e-shopu Národního památkového ústavu.
Květná zahrada patří k nejvýznamnějším zahradním dílům v České republice a je výjimečná i v celoevropském měřítku. Myšlenka na její založení vzešla od biskupa Karla z Lichtenštejna-Kastelkornu. O zbudování zahrady se v letech 1665 až 1675 postaral císařský architekt Giovanni Pietro Tencalla.
V následujících staletích prošla zahrada různými úpravami, sloužila také jako zázemí pro zámek a na původně květinových záhonech se pěstovala zelenina a ovocné stromy. Díky tomu se ale dochovala, protože nebylo změněno její původní základní rozložení. V roce 1998 byly Arcibiskupský zámek a Podzámecká a Květná zahrada zapsány na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. V Květné zahradě v roce 2014 skončily práce za 230 milionů korun spolufinancované evropskými penězi, díky nim se její část vrátila do své podoby ze 17. století.