Legiovlak na Slovensku přilákal na 45 tisíc lidí

Relax
19. 9. 2017 15:35
Legiovlak.
Legiovlak.

Na 45 tisíc lidí navštívilo od začátku srpna v různých městech Slovenska podle organizátorů expozici historického Legiovlaku, což je pojízdné muzeum československých legií na Rusi. Slavnostní prezentace věrné repliky vlaku legionářů za účasti představitelů slovenské armády a čestné vojenské jednotky se uskutečnila v Bratislavě, kde souprava bude vystavena déle než týden.

Legiovlak je součástí projektu Legie 100, který odstartoval v roce 2014 u příležitosti 100. výročí začátku boje legií za samostatný stát. Souprava byla v Bratislavě poprvé vystavena před dvěma roky.

"Zájem předčil naše očekávání, protože prakticky ve všech stanicích jsme měli návštěvnost nadprůměrnou. Potěšily nás například Medzilaborce, což je poměrně malé město (na východě Slovenska), přesto přišlo kolem 3000 lidí. Slováci se dozvídají o naší společné historii, o věci, na kterou můžou být hrdí, o které se často neučí a která v minulosti často byla zatajována," řekl o expozici Miloš Borovička, mluvčí Československé obce legionářské, která se na projektu podílí.

Legiovlak je věrnou replikou legionářského vlaku z období let 1918-1920.
Legiovlak se v uplynulých sedmi týdnech představil v necelé desítce měst po celém Slovensku. Ve slovenské metropoli se oficiální část přivítání pojízdného muzea uskutečnila na prvním nástupišti hlavního nádraží, samotná expozice pak bude probíhat v blízkém muzeu dopravy.

Souprava Legiovlaku čítá 13 vagonů a je složena například ze štábního, zdravotního či ubytovacího vozu. Dílenský vůz se do Legiovlaku podařilo zařadit díky spolupráci slovenských partnerů projektu. Součástí výstavy je řada dobových dokumentů a artefaktů. Pro zájemce o prohlídku vlaku připravila jeho posádka v dobových uniformách odborný výklad a také je připravena pomoci s dohledáním předků, kteří sloužili v legiích.

"Jsou to zrekonstruované historické vozy do podoby vlaku, se kterým se českoslovenští legionáři pohybovali po Transsibiřské magistrále. Je tu průřez toho, co vojáci na železnici zažívali - od ubytování, plánovaní operací, zdravotní služby, různé dílny a věci, které zajišťovaly běžný provoz, ale i boj," uvedl Borovička.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk, Doležal Michal

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ