Na vývoj medailérského umění v Česku v letech 2008 až 2017 poukazuje nová výstava instalovaná v Národním technickém muzeu v Praze na Letné. Tento obor představuje jako umění i řemeslo, což dokládá bohatou škálou prací členů Asociace umělců medailérů. Zájemci si ji mohou prohlédnout do 25. března příštího roku.
Podle historičky umění a teoretičky asociace Juliany Boublíkové Jahnové je medailérství specifickou součástí výtvarného umění, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti. Právě vystavené exponáty dokazují, že tato oblast úzce spojuje uměleckou invenci s řemeslným základem a že její nedílnou součástí jsou realizační techniky.
"V současnosti v něm hrají nezaměnitelnou roli dva směry: reprezentační směr a volná tvorba. U reprezentačního směru se jedná o zhotovování modelů na pamětní mince, pamětní medaile, případně vysokoškolské insignie nebo řády a vyznamenání. Protože se musí, s výjimkou insignií, vyrobit ve velkém množství, využívá se pro jejich realizaci technika ražby," vysvětlila.
U volné tvorby se medailér může vyjádřit z hlediska tematiky, stylu i techniky zcela svobodně. A právě tento směr nejlépe dokládá mnohostrannost a pestrost uměleckých projevů, vzešlých z osobité obrazotvornosti každého umělce.
"Ve volné tvorbě je vidět, že existují i další realizační techniky, jako je lití, kování do oceli nebo rytí a broušení skla. Medaile rovněž nemusí být jenom z kovu, ale i ze skla, keramiky, plastu, recyklovaného materiálu a dalších hmot. Třeba i z marcipánu," dodala.
Výstavka, která se nachází v Malé galerii expozice Architektury, stavitelství a designu, dokumentuje, že do medailí lze vkládat například různé přírodniny jako kamínky, hlínu, vodu, dále papír, sklo či počítačové komponenty. Medaile může být i dvoudílná, otevírací nebo s vyměnitelnými částmi. Některé exponáty jsou na hranici drobné plastiky, představují se medaile-asambláže, kinetické medaile či medaile s audioefektem.
"Při přípravě výstavy jsme chtěli ukázat široký záběr medailérského umění i s jeho technikami. Proto je dvěma nejužívanějším - technice ražby a lití - věnován také určitý prostor. Nejlépe však za sebe mluví sama díla - proto stojí za to výstavu navštívit," dodala Boublíková Jahnová.