Tip na výlet
Muzeum připomíná 150 let prusko-rakouské války 1866

15.08.2016 05:50

Severočeské muzeum v Liberci připomíná samostatnou výstavou 150 let od prusko-rakouské války v roce 1866, které se také někdy říká Sedmitýdenní válka. Známá je zejména bitvou u Sadové nedaleko Hradce Králové, několik vojenských potyček se ale strhlo také na Liberecku.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Kdybych poblíž byl, tedy obzvláště jak jsem tam nějaký čas jak za rohem bydlel, Husova, určitě bych se přišel podívat. Což ne, že bych s tím měl spjaté nějaké národní cítění, ale v rámci dějepisu určitě zajímavé.

Mimochodem, ve školách v Německu to vypadá že se o té válce učí jako o Německé válce (možná, že v pojetí, že jako interní), dříve nazývaná Prusko-Německá válka, vycházeje z toho, že Rakousko bylo předsedou tehdejšího Německého spolku, kde i české země byť myslím ne jako samostatný člen, a vlajku se mělo jak se zná dnešní. Koncem té války došlo k rozpadu toho spolku a severně vzniknul Severoněmecký spolek v kterém prezident (z domu Hohenzollerů) pozdější císař, což nebylo ani o mnoho let neboť v důsledku myslím sporu o následovnictví na trůn Španělska došlo k vyhlášení války Francií (1870) a po porážce Francie k založení tzv. 2. Německé říše (v které se feudálním vedením tlačilo na jako centrální velkostát a jeden lid, což trochu uvolnilo po 1. světové válce a Listopadové revoluci kde následovník toho císaře abdikoval a vznikla Wýmarská republika). A ta válka v roce 1866 sice s jako státně-politickými důsledky ale všehovšudy se argumentativně akorát točilo kolem mocenských sporů mezi šlechtickými domy, to jest specificky Hohenzollerové v Prusku a Habsburkové v Rakousku. Koncem té První světové válce také došlo ke konci panovnického postavení Habsburků.

Poněkud kontextuálně relevantní i co bylo nějaké desetiletí před tím. Roku 1815 došlo k založení toho Německého spolku, což bylo po porážce Napoléona. Zároveň existovala i takzvaná "Svatá aliance" mezi Pruskem, Rakouskem a Ruskem (opírající se o křesťanskou solidaritu), neboli entitami které si nějaké desetiletí před tím rozdělily území Polska (přičemž mimochodem v pohledu nejedno Prusa zřejmě jak obrácená stránka mince od co se znalo nějaké to století předtím) a potom i Francie. To rozdělení se v 18. století argumentativně dělo prostě kvůli tomu, že se jednotlivé šlechtické domy obávali o své postavení jak se v Polsku zavedlo nějakou ústavu či podobně, a právěže lidová Francie argumentativně poněkud viděla causus belli ohledně jako osvobozování, ale to mnozí zřejmě neviděli v celém kontextu a místo toho akorát viděli jak nebezpečné aby si lid zvolil akorát jak vojevůdce (obzvláště pokud to tedy bylo jako propagandisticky tlačeno), jakože Napoléon svým(i) výpadem(y) spíše utvrzoval mnohé v tom, že to feudální zřízení dobré. Což ne, že to nutně bylo vše naprosto absolutisticky-totalitní, a evidentně ani francouzský císař Napoléon úplný demokrat. A v rámci toho například 1848/49 byly poněkud nepokoje vycházející z jako občanských i nacionalistický tendencí, a že potlačené i krvavě (a to například v "Německu" tím pozdějším císařem). Karl Marxovi mimochodem v té době bylo myslím 30 let.
Každopádně, tato "Svatá aliance" vydržela do poloviny 50. let 19. století, jakože se rozpadla myslím převážně v důsledku Krymské války, a to bylo nějakých 10 let před tou válkou zmíněnou o které bych osobně také referoval jako o válce prusko-rakouské neboť v mém pohledu prostě mezi nebo v držení panovnických domů těchto účastníků.

A co se týká jako dříve zmíněné věci ohledně entity Prusko, já i přes to, že alespoň něco ohledně historie za posledních několik staletí vím stále nevidím vyloženě důvod proč by Prusko nebylo, obzvláště když ve Wýmarské republice byť za kolem Bismarcka přerostlé přes své jádrové hranice co vím jako státní entita existovala a že byla roku 1932 a následující zrušená převážně z důvodů, že vláda navazovala na pojetí centralizovaného velkostátu a toto celkové zrušení v mém pohledu ne oprávněné.

0 hlasů

Ohlědně té druhé poloviny 19. století mimochodem pro mnohé možná taková zajímavost, mezitím co například do zhruba té doby Židé prý do Rakouska nesměli (kde to nějaký čas před tím také protestanti tak snadné neměli, tedy jakože ne tolik jak jinde v Evropě v době když mohli v klidu žít), a například jíž ke konci 18. století byl na tlak králů Francie, Portugalska a Španělska zákaz (ř.katolických) Jezuitů o kterých se prý tradovalo kdejaké spiklenecké hypotézy (ten zákaz však jen na několik desetiletí) tak v Prusku v té době i prý sahající zpět k Staroprusům docela liberálně nebo tolerantně v těchto aspektech. Ale ta garda té 2. říše (od roku 1871) potom v rámci Kulturkampfu dala zákaz řádů Jezuitů v rámci té řiše. Opět zřejmě věc která možná mnohým zvláštní nepřišla neboť se možná ohánělo nějakým mlžným pamatováním na 30-letou válku a nějak nemluvilo o tom, že například Slezsko při připojení docela katolické. Však osobně i v této věci vidím jako by se dřívější odkaz akorát kopal v rámci té nějaké idéologické představy, a nejeden na to bohužel navazoval.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov