Šumpersko
Muzeum silnic vystavuje mincovní poklady z Hedvábné cesty
02.04.2018 06:00
Muzeum silnic ve Vikýřovicích na Šumpersku otevřelo výstavu zaměřenou na mincovní poklady z legendární Hedvábné cesty. Kromě mincovních celků jsou k vidění také šperky či výzbroj, ale i další řada předmětů poukazující na tisíce let obchodních a válečných kontaktů mezi civilizacemi Starého světa. Expozici připravili členové Muzea jantarové stezky a hedvábné cesty. Otevřená bude do začátku června, řekla vedoucí muzea Alena Turková.
"Výstava Mincovní poklady na Hedvábné cestě představuje legendární spojnici Západu a Východu, která ve starověku, středověku i v raném novověku sloužila především k obchodním účelům, avšak její průběh byl často ovlivňován válečnými taženími, z nichž mnohá se stala trvalou součástí světových dějin," uvedla vedoucí muzea.
Součástí sbírek Muzea Jantarové stezky a Hedvábné cesty je 14 autentických mincovních pokladů nalezených na místech, jimiž procházela Hedvábná cesta. Mince obsažené v pokladech jsou přehlídkou dějin mincovnictví Střední Asie v dlouhém období od 1. století před naším letopočtem až do první poloviny 13. století, popsala vedoucí muzea.
Výstava v Muzeu silnic představuje jak celé celky mincovních pokladů - dirhamů, džitalů či drachem, tak jednotlivé unikáty, které jsou zde vystavovány vůbec poprvé. "Mince doplňují ukázky šperků, pečetních válečků a korálků, flakonů a misek, výstroje a výzbroje. Řadu dalších informací získají návštěvníci i katalogu, který byl k této výstavě vydán," doplnila Turková. Doprovodné akce připravilo muzeum i pro nejmenší návštěvníky. Proměnit se mohou například v archeology a hledat mince.
Hedvábná cesta, která protínala napříč staletími mnohé významné i polozapomenuté státy a civilizační oblasti, usnadňovala výměnu rovněž v náboženské oblasti, ale i výměnu vědeckých poznatků a technologických inovací, či umění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.