Na hrad Veveří na Brněnsku doputuje z Karlštejna příští týden kopie svatováclavské koruny, která je jedním ze symbolů české státnosti. Na hradě Veveří bude vystavena při příležitosti Lucemburského roku a veřejnost si ji bude moci prohlédnout v sobotu 30. dubna a v neděli 1. května. Správci přivezou vzácný klenot na hrad za přísných bezpečnostních opatření a pod policejním dohledem, uvedl v tiskové zprávě Národní památkový ústav.
"Svatováclavská koruna je nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů, její cena je nevyčíslitelná, proto i její kopie je velmi cenná a není zveřejňována její hodnota," uvedl Lukáš Kunst, zástupce karlštejnského kastelána, který má převoz koruny na starost.
Karlštejnská kopie je vyrobena ze stříbra, je pozlacená a osázena 96 drahokamy a 20 perlami. Patří ke korunám ostatkovým, to znamená, že v křížku nahoře je zalitý trn z trnové koruny Ježíše Krista. Kopii svatováclavské koruny vyrobila v roce 1998 turnovská umělecká škola pro zpracování drahých kovů pod dohledem profesora Jaroslava Prášila.
Lidé si korunu mohou prohlédnout v sobotu 30. dubna od 9.30 do 16.00 a první květnovou neděli od 9.30 do 17.00. Svatováclavská koruna bude v tyto dny nejvýznamnějším exponátem prvního prohlídkového okruhu a vystavena bude v prostoru břitové věže.
Korunu nechal vyrobit v roce 1346 následník českého trůnu Karel IV., který s ní byl o rok později korunován na českého krále v katedrále sv. Víta. Karel IV. nechal korunu zasvětit svatému Václavovi, oblíbenému patronovi a svému předchůdci. Koruna nebyla majetkem českého krále, ale patřila sv. Václavovi, proto ji podle Karla mohli čeští králové používat jen při své korunovaci a při důležitých ceremoniích a událostech.