Zničena válkou
Na knihovnu v Mosulu se vybralo 130 tisíc korun, sbírka pokračuje
12.12.2017 17:00
Ve sbírce na obnovu univerzitní knihovny v iráckém Mosulu, která byla zničena válkou, bylo vybráno přibližně 135 tisíc korun. Řekla to ředitelka Knihovny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (FF UK) Klára Rösslerová. Pracovníci knihovny sbírku iniciovali, původně chtěli vybrat alespoň 100 tisíc korun. Sbírka Pomozme knihovně! ještě neskončila, ve spolupráci s organizací Člověk v tísni potrvá do konce roku.
"Já jsem si strašně přála, abychom dosáhli na půl milionu. To se tedy zřejmě nevydaří, ale aktuálně bylo v pondělí na účtu 134 tisíc korun, což je skvělé a jsem za to ráda," uvedla Rösslerová. Doufá, že částka ještě dále poroste.K částce vybrané na účtu Člověka v tísni číslo 51945194/0300 přibudou peníze, které lidé vkládají do tří kasiček v knihovnách filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha, v ulici U Kříže a v Celetné ulici v Praze. Výše většiny darů se podle Rösslerové pohybuje od stovek do tisíců korun.
Peníze by měly pomoct se znovuobnovením Ústřední knihovny Mosulské univerzity, která byla v minulosti jednou z nejvýznamnějších knihoven na Blízkém východě. Podle odborníků shromažďovala více než milion dokumentů, mezi kterými byla řada vzácných rukopisů a starých tisků. Mosul byl poslední dva roky pod nadvládou teroristické organizace Islámský stát a knihovnu letos při osvobozování města téměř zcela zničilo bombardování.
Knihovníci z FF UK se podle Rösslerové rozhodli reagovat na výzvu, která se objevila na Facebooku. Původně uvažovali o zaslání knih, ale nakonec se rozhodli pro uspořádání sbírky ve spolupráci s organizací Člověk v tísni. "Ta knihovna v podstatě nestojí, to jsou obvodové zdi a podle Člověka v tísni je uvnitř asi stále nevybuchlá munice," řekla Rösslerová.
Konkrétní využití vybraných peněz organizátoři sbírky nechají na vedení mosulské univerzitní knihovny. Podle Rösslerové předá organizace Člověk v tísni vybrané peníze mosulské knihovně zřejmě během ledna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.