Neobvyklá tradice
Na Tchaj-wanu se zesnulým obětuje smartphone či luxusní vila
13.04.2019 05:45
Není pravda, že když člověk zemře, tak už nic nepotřebuje. Výrobci papírových obětin z Tchaj-wanu nabízejí pozůstalým pro zesnulého, aby trávil věčný odpočinek v luxusu, počínaje letními vilami s bazénem přes kasina po filmová studia. Píše o tom agentura AFP.
V čínské diaspoře po celém světě se tradičně spalují papírové imitace různých předmětů, aby se jimi zesnulí mohli na věčnosti těšit. V posledních letech ustoupily bankovky a zlaté pruty modernějším předmětům denní potřeby, jako jsou papírové smartphony, pračky, automobily, televize či kreditní karty.
Na Tchaj-wanu šli někteří výrobci takových předmětů ještě dále a nabízejí modely, které umožní zesnulým takový život, jaký si na zemi mohou dovolit jen boháči nebo celebrity.
"Věříme, že lidé po smrti přecházejí do jiného světa," říká Čchen Šu-suan, podnikatel z Tchaj-peje, který se právě účastní pohřbu svého strýce.
O několik okamžiků později rodina přihlíží tomu, jak v kouři mizí dvoupatrová vila s vlastním systémem osvětlení, služebnictvo a luxusní automobil parkující v přilehlé garáži.
"Doufáme, že bude mít na onom světě dobrý život. Připravili jsme papírový dům a mnoho peněz, aby měl prostředky ke slušnému životu," vysvětluje synovec zesnulého.
Tato praxe vychází z taoismu, významného náboženství na ostrově. Obětiny se spalují při pohřbech, při výročí úmrtí a při oslavách pořádaných na počest předků.
Čchen uvádí, že rodina nechá spálit další předměty při festivalu Čching-ming, kdy se čínské rodiny vydávají ke hrobům svých zesnulých a upravují hrobky.
Přesné miniatury
Pětapadesátiletý Lin Čchuej-čchang vyrábí modely z papíru už 30 let. Zákazníci mají rok od roku náročnější požadavky.
K jeho bestsellerům patří velmi přesné miniatury chytrých telefonů a notebooků a jednou i miniaturního trezoru obsahujícího americké dolary, zlaté pruty a kreditní karty.
Někteří po něm požadují poněkud nezvyklé předměty: miniaturní banky, kosmický koráb či zábavní komplex s kasinem a barem se spoře oděnými dámami.
Linův podnik ale nadále vyrábí i tradičnější předměty, jako jsou čínské stylové domky z papíru a bambusu. Tyto domky obsahující polystyren se stávají módními v souvislosti s rostoucím znepokojením ze zhoršování životního prostředí.
"Vyrábím menší a složitější modely, ty jsou v současnosti oblíbené. Používáme rovněž materiál šetrný k životnímu prostředí," říká Lin a dodává, že jen 20 procent objednávek se týká tradičních obětin.
Čtyřicetiletá Chan Jang, která si založila vlastní podnik, když nemohla najít ideální domek pro zesnulého dědečka, soudí, že papírové obětiny umožňují živým překonat smutek. "Můžeme tak zesnulým projevovat svou lásku. Nezapomínáme na své drahé a oni žijí v našich srdcích," říká.
Chan Jang nabízí ručně vyrobené předměty, jako jsou papírové oděvy, kabelky a kosmetika v přepočtu za zhruba 2000 korun.
Některé předměty však mohou být mnohem dražší. Jednou vyráběla pro rodinu zesnulého filmového magnáta miniaturní repliky kin z různých období. Účet se vyšplhal v přepočtu na 1,45 milionu korun.
"Z papírových obětin nemá jít strach. Chci vyrábět krásné papírové předměty, aby lidé cítili, že jejich předci žijí lepší život v ráji," říká podnikatelka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.