Náprstkovo muzeum zavede návštěvníky za indiány do Ameriky

Relax
7. 12. 2017 16:00
Čelenka parikó, Bororové, Brazílie. Ze sbírky A. V. Friče. Přelom 19. a 20. století.
Čelenka parikó, Bororové, Brazílie. Ze sbírky A. V. Friče. Přelom 19. a 20. století.

Výstava s názvem Indiáni, kterou v pátek zahájí v Náprstkově muzeu v Praze, zavede návštěvníky za původními obyvateli severu i jihu Ameriky. Zájemci si tak do září příštího roku mohou prohlédnout výrobky z mrožích klů z Arktidy i nádobku na moč, kterou si umývaly vlasy ženy na jihu amerického kontinentu. Výstava nabídne 1200 sbírkových předmětů, z toho 500 ze soukromých sbírek.

"Návštěvník Náprstkova muzea vstoupí do velkých plání severní Ameriky a poté se přesune do části jižní Ameriky. Tuto výstavu jsme tak koncipovali proto, že jsme si vypůjčili sbírky, které souvisí s těmito teritorii," řekla ředitelka Náprstkova muzea Eva Dittertová.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky. Expozice mimo jiné nabídne předměty z unikátní sbírky Vojty Náprstka, která reprezentuje předměty Dakotů z Minnesoty získané v polovině 19. století. Informační panely seznamují bez romantiky s každodenním životem původních obyvatel a vyvrací i některé mýty.

Návštěvník se například dozví, že proslulý jed kurare využívali amazonští indiáni především k lovu, a jen výjimečně k válečným účelům. Oblíbené téma indiánů se do Náprstkova muzea vrací po čtyřech letech, kdy zde představili svět románů Karla Maye. Součástí výstavy je bohatý doprovodný program.

Sbírky Náprstkova muzea čítají zhruba 20 tisíc předmětů získaných u původních obyvatel Ameriky. Více informací je na www.nm.cz.

"Náprstkovo muzeum se připravuje na celkovou rekonstrukci, aby mohlo své rozmanité sbírky důstojně prezentovat veřejnosti v rámci nových stálých expozic. Do té doby připravujeme pro návštěvníky zajímavé dočasné výstavy," dodal generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Rekonstrukce by měla být součástí státní kulturní politiky na léta 2015 až 2020 a z nového programu by se měla platit třeba stavba nového sálu pro Českou filharmonii, vznik Železničního muzea na Masarykově nádraží v Praze, rekonstrukce Veletržního paláce pro Národní galerii, vybudování středoevropského fóra SEFO Muzea umění Olomouc, depozitář pro Technické muzeum v Brně, oprava depozitáře Moravské zemské knihovny nebo oprava Nové scény Národního divadla. Program by měl být financován jen ze státního rozpočtu.

Autor: ČTK Foto: , Náprstkově muzeum

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ