Za deset nejdražších položek uměleckého řemesla v minulém roce sběratelé utratili 7,3 milionu korun. Nejdražší položkou, která jako starožitnost prošla aukčním trhem, byla zlatá zlatá medaile ruského cara Alexandra I. Prodala se za zhruba 1,4 milionu korun. Uvedl to server Artplus.cz, který se specializuje na trh s uměním. Předloni za desítku nejdražších starožitností jejich noví majitelé zaplatili zhruba devět milionů korun a rok předtím sedm milionů.
Starožitností se v Česku více prodá v kamenných obchodech, v utržených částkách ale trhu dominují aukce. Roční obrat trhu se starožitnostmi odhadují odborníci na 300 milionů korun, což je přibližně čtyřikrát méně, než je obrat trhu s výtvarným uměním. Loni výrazně do první desítky nejdráže vydražených starožitností zasáhla keramika, naopak nejméně se prodával nábytek.
Stálicí mezi nejdražšími položkami uměleckého řemesla jsou hodiny, v top ten roku 2019 jsou zastoupené dvěma exempláři. Nábytek se loni také dobře prodával, do žebříčku nejdráže vydražených kusů ale nezasáhl kvůli absenci velmi výrazných kusů oproti předloňskému roku. Výjimečnými nabídkami pak byly předměty ruské provenience, kromě vzácné zlaté medaile cara Alexandra I. to byla krabička z ruských modernistických dílen Talaškino.
Předměty ze dřeva a textilu nabízené pod názvem Talaškino vznikaly na přelomu 19. a 20. století v Talaškinu nedaleko Smolenska v nejzápadnější části Ruska. V prosinci 2018 zaznamenal v aukci soubor dóz, mís i hudebních nástrojů obrovský úspěch a nárůst cen, také loni se jedna krabička z této dílny prodala za 682 tisíc korun, cena přitom začínala na 50 tisíci korunách.
Sběratelé a investoři podle předběžných odhadů loni na tuzemských aukcích výtvarného umění utratili 1,405 miliardy korun. Je to o 14 milionů, tedy asi o jedno procento méně než v rekordním roce 2017. Ke koupi deseti nejdražších obrazů loňského roku by případný zájemce potřeboval rekordních 337 milionů korun.