Nejkrásnější jiřinou bude pro nadcházející rok odrůda Cornell. Květina se vyznačuje kulovitým tvarem sytě červeného květu. Rozhodli o tom hlasováním návštěvníci Jiřinkových slavností, které v neděli skončily v České Skalici na Náchodsku. Odrůda se bude moci až do příštího září pyšnit titulem Královna Jiřinkových slavností. V České Skalici byla také pokřtěna nová odrůda jiřin pod názvem Steidler. Řekl to ředitel skalického Muzea Boženy Němcové Milan Horký.
Odrůda Cornell dorůstá výšky do 120 centimetrů, její květ má v průměru do deseti centimetrů. Pro vítěznou odrůdu hlasovalo nejvíc z 676 hlasujících návštěvníků. "Celkem na výstavu přes dnešní deštivé počasí přišlo kolem 1500 lidí," uvedl Horký. Obdivovat mohli asi 150 odrůd jiřin. Součástí slavností byly i koncerty a další kulturní akce.
Nová odrůda Steidler připomíná letošní 180. výročí vzniku Jiřinkových slavností. "Podnikatel Josef Steidler byl stavitelem zájezdního hostince, kde nyní sídlí naše muzeum. Byl stavitelem Jiřinkového sálu, kde se v roce 1837 konaly první Jiřinkové slavnosti," řekl Horký.
Odrůdu Steidler vyšlechtil pěstitel Jiří Langr z Rájce - Jestřebí na Blanensku. Jiřina Steidler se řadí k velkým dekorativním odrůdám, její květ má průměr až 28 centimetrů. Květ má bronzově červenou barvu s nažloutlými špicemi.
Jiřinky jsou původem z Mexika, v Evropě se objevily poprvé roku 1789, kdy byly dovezeny do botanické zahrady v Madridu. Pěstují se jak na malých zahrádkách, tak i ve veřejných sadech a parcích. Řezané květy jsou poměrně trvanlivé a hodí se pro vazbu kytic, věnců a jiných květinových dekorací.
Výstavy jiřinek v České Skalici zahájené v roce 1837 byly přerušeny v roce 1847 po rozsáhlém požáru města a úmrtí kněze Františka Hurdálka, zakladatele spolku pěstitelů jiřinek. Slavnosti byly obnoveny v roce 1925.