Třicetitunový stroj
Nové lákadlo libereckého muzea: parní lokomotiva bez komínu
20.10.2016 06:00
Do Liberce dorazila z německého Hirschfelde akumulační parní lokomotiva FLC. Třicetitunový stroj získalo jako exponát technické muzeum, které se nachází v areálu bývalého výstaviště. Lokomotiva je jedinečná tím, že nemá komín.
Lokomotiva prý v minulosti sloužila v areálu hirschfeldské elektrárny, proto nepotřebovala žádný zdroj páry. "Natáhla si ho z nějakého velkého kotle a dokud měla tlak, tak jezdila," vysvětlil předseda spolku Technické muzeum Liberec Jiří Němeček.
Podle něj zřejmě nikde jinde v Česku podobný typ lokomotivy vystavený není. I proto předpokládá, že se nový přírůstek stane jedním z nejžádanějších exponátů muzea.
Lokomotiva je nepojízdná, mimo provoz je od roku 1992. Němeček příliš nevěří, že by se povedlo ji znovu rozpohybovat. "V roce 2002 stála při povodních 1,5 metru ve vodě," vysvětlil s tím, že ji v muzeu demontují.
"Ale dát ji do stavu, aby se celý mechanismus hýbal, bude obtížné," připustil. Do budoucna ale chtějí návštěvníkům umožnit přístup do kabiny.
"Nejprve ale budeme muset udělat nějakou plošinu, aby výstup nahoru byl bezpečný," uzavřel.
Dočasně bude lokomotiva stát za plotem vedle bývalé restaurace Casino. Možná už za rok se přemístí na nádvoří výstaviště. "Nádvoří chceme přeměnit na veřejný park, okolo udělat silnici a osázet ji exponáty, jako je tato lokomotiva," nastínil Němeček. Podle něj už mají přislíbený kanón nebo obrněný transportér. Na projektu nazvaném muzeum v parku spolek spolupracuje s městem, které je vlastníkem pozemků na výstavišti.
"Projekt je na začátku. Byli bychom ale rádi, kdyby se to povedlo v průběhu příštího roku. Technicky to není náročné. Záleží, jak se povede sehnat peníze," dodal Němeček.
Technické muzeum Liberec vzniklo úpravou nevyužívaného pavilonu G na výstavišti. Vybudovala ho parta nadšenců, veřejnosti je přístupné od září 2014. Návštěvníci v něm najdou několik desítek historických aut a motocyklů, ale také tramvaje. Ročně muzeum navštíví asi 10 tisíc lidí.
Spolek ve spolupráci s městem plánuje jeho rozšíření. Od 1. července příštího roku by měl spolek získat do pronájmu další pavilon na výstavišti a vytvořit v něm expozici slavné liberecké podnikatelské rodiny Liebigů.
Základem expozice by měly být tři obráběcí stroje získané z Německa a textilní stroje z roku 1905 zapůjčené z místní průmyslové školy. "Expozici chceme otevřít na začátku září," dodal Němeček.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.