Vlastivědné muzeum v Olomouci vystavuje poprvé poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911. Podle odborníků má sbírka nevyčíslitelnou hodnotu, jde o jeden z největších zlatých nálezů v tuzemsku. Nález obsahoval 352 mincí, v muzeu je představena polovina z nich. Výstava s názvem Uničovský zlatý poklad - Utajený příběh šibeničního vrchu bude otevřena za přísných bezpečnostních podmínek od čtvrtka 14. května do 5. června.
Podle zástupců muzea jde o významný soubor, který vypovídá o charakteru oběživa zlaté obchodní mince na počátku 17. století. Mince ve džbánu vykopal na šibeničním vrchu v únoru roku 1911 zaměstnanec uničovské cihelny Petr Petřík. Svou polovinu z nálezu předal muzeu. Druhá, kterou získal vlastník pozemku, se nedochovala, před rozdělením pokladu však byla sbírka kompletně zmapována.
Podle odborníků musel být majitelem velmi bohatý obchodník, na počátku 17. století byla hodnota pokladu srovnatelná s cenou uničovského měšťanského domu. V dnešní době je podle kurátora výstavy Filipa Hradila hodnota sbírky nevyčíslitelná. I proto byla instalována za dohledu policie a muzeum muselo zavést některá mimořádná bezpečnostní opatření, uvedl ředitel muzea Břetislav Holásek.