Palmový skleník v Olomouci se promění v tajemnou Indonésii

Relax
13. 3. 2018 06:00
Strelície královská v palmovém skleníku v Olomouci.
Strelície královská v palmovém skleníku v Olomouci.

Olomoucký palmový skleník Výstaviště Flora se od konce března promění v tajemnou Indonésii. Své kulisy propůjčí stejnojmenné výstavě, která návštěvníkům představí atmosféru tropických ostrovů, jako je Nová Guinea či Šalamounovy ostrovy. Ve skleníku se bude prolínat exotika s atraktivní faunou i flórou, chybět zde nebude tajemný tropický prales, představena bude také osada horského kmene Dani s projekcí či stromové chýše. Výstava s názvem Tajemná Indonésie aneb Svět, o kterém jste si mysleli, že již neexistuje! bude otevřena 26. března.

Výstava je součástí projektu TAM TAMY času, který odhaluje taje říše Indonésie, především však největšího tropického ostrova Nová Guinea. "Podle slov cestovatele a pořadatele výstavy Rudolfa Švaříčka vznikla expozice na základě cest českých cestovatelských es Jiřího Hanzelky, Miroslava Zikmunda a Miloslava Stingla do zapomenuté části planety. Odhaluje taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů," uvedl ředitel výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř. Podotkl, že Švaříček se věnuje neznámým etnikům a dobrodružným průzkumům v nitru ostrova. Výstava přináší i rozsáhlé výsledky jeho práce.

Projekt o tajemném ostrově Nová Guinea obsahuje podle jeho autorů jedinečné etnografické sběry. "Opravdovou raritou jsou pětimetrové rituální totemy bisj, štíty, iniciační masky, oštěpy, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože, čelenky i zdobení. Dojem expozice umocňují stavby domorodých stromových chýší kmenů Korowai a Kombi a projekce filmů," uvedla mluvčí výstaviště Michaela Nováková. Osou expozice jsou velkoformátové fotografie instalované v rámech z kokosu, bambusu a betelové palmy.

Výstava Tajemná Indonésie, která má za sebou už představení v jiných koutech republiky, potrvá do konce října. "Po celou dobu trvání expozice chystáme bohatý doprovodný program v podobě besed se slavnými osobnostmi, jako je například spisovatel dr. Stingl, rybář Jakub Vágner, fotograf Jiří Kolbaba a snad se nám podaří zajistit i účast již 99letého Miroslava Zikmunda," doplnil k programu výstavy její pořadatel Rudolf Švaříček.

Palmový skleník je největším a nejstarším sbírkovým skleníkem výstaviště, vybudovaný byl v letech 1927 až 1930. Je 72,5 metru dlouhý, 20 metrů široký a devět metrů vysoký. V jeho expozici mohou návštěvníky zaujmout desítky rostlinných druhů. Mnohé letité exempláře exotických rostlin dosahují impozantních velikostí. Přítomnou flóru doplňuje expozice exotické fauny, jako je kajman brýlový, leguán zelený, želvy či hadi.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ