Pevnost poznání v Olomouci představí lidem svět hub

Relax
2. 9. 2019 11:49
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pohledem chemiků či botaniků budou moci zkoumat nadcházející víkend houby ze všech pohledů návštěvníci Pevnosti poznání v Olomouci. Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, v chemické laboratoři odhalí jedovaté látky nebo si vyrobí originální sáček na sušené houby. Ve dvoudenním tematickém programu nebude chybět ani mykologická poradna a výtvarné aktivity pro nejmenší účastníky, informovali zástupci interaktivního muzea.

Houbám se bude věnovat muzeum celý víkend, program sestavili zdejší pracovníci se zástupci přírodovědecké fakulty a Vojenské nemocnice Olomouc. "Houby v historii vzbuzovaly obavy, a byly dokonce považovány za výtvor ďábla, který pouze mate botaniky. Tato doba je pryč a houby svou velkou rozmanitostí, neuvěřitelnou bizarností tvarů a způsobů obživy právem vzbuzují zájem a obdiv nejen odborných mykologů, ale i široké veřejnosti," uvedla Barbora Mieslerová z katedry botaniky.

Odborníci se s návštěvníky zaměří například na mikroskopickou strukturu hub, seznámí je s širokým spektrem jejich účinků nebo vysvětlí, proč a jak houby způsobují choroby rostlin. Součástí víkendového programu bude mykologická poradna s profesorem Vítězslavem Bičíkem. Zájemci mohou do muzea přinést houby, které nedokážou pojmenovat nebo si nejsou jistí, zda jsou skutečně jedlé, doplnili zástupci muzea.

V laboratoři si budou moci zájemci analyzovat houby i půdu, v níž organismy rostou. V expozici Světlo a tma budou studovat zdroje světla. "V expozici si ukážeme, že i houby dokážou vydávat viditelné světlo. Budeme se zajímat o to, zda bychom houby mohli použít jako ochranný štít proti vesmírné radiaci," uvedla koordinátorka expozice Anna Krčmářová. Ve výtvarné dílně se zase bude vyrábět plátěný pytlík na sušené houby a magnetické hříbky.

Houbám se bude věnovat v Olomouckém kraji i Vlastivědné muzeum v Šumperku, kde se 12. září otevře Celostátní výstava hub. "Tato výstava se současně koná v roce životního jubilea profesora Bronislava Hlůzy (90 let), na jehož popud se v Šumperku v roce 1999 konala první výstava hub a který se každoročně podílí na jejím pokračování. Proto zvolilo předsednictvo České mykologické společnosti šumperskou výstavu hub celostátní mykologickou výstavou," uvedli zástupci muzea na svém webu.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/silviarita

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ