Poslední kolesový remorkér v Česku. Kapitán se bojí o unikát

Relax
5. 10. 2015 11:45
Kolesový remorkér.
Kolesový remorkér.

Poslední kolesový remorkér v České republice má šanci stát se kulturní památkou. Unikátní loď Beskydy by mohla v Děčíně, kde nyní kotví, připomínat zlaté časy lodní dopravy. Návrh na prohlášení plavidla za památku podpořilo město Děčín, Ústecký kraj i Praha. Kapitán lodi Vladimír Weinlich se však obává, že než se tak stane, skončí plavidlo v propadlišti dějin.

Kolesový motorový remorkér původní české konstrukce pocházející z roku 1956 dokáže vyprošťovat uvízlé lodě nebo je vléct, když je v Labi příliš nízká hladina vody. "Je to technický unikát, poslední dochované plavidlo svého druhu v Čechách," řekl zakladatel a předseda Spolku přátel plavby Vlastimil Pažourek.

Ostatní lodě stejného typu zanikly už za socialismu. "Šrotovalo se o sto šest, toto je jedna z posledních možností, jak tady něco z té staré plavby zanechat," poznamenal Pažourek. V Německu si dvě takové lodě koupili a provozují je nyní jako muzejní plavidla.

Vlečná plavba se používala jako hlavní způsob dopravy po řece do 60. až 70. let minulého století. Pak se přešlo na tlačné remorkéry s vanami a v 90. letech na motorové nákladní lodě. Návrh na prohlášení remorkéru Beskydy památkou byl podán nejen pro jeho jedinečnost, ale i pro strojní a další prvky, které připomínají doby starých lodí, jako je lodní telegraf nebo klasické kormidelní kolo, které se dnes objevuje už jen v muzeích.

Podle vyjádření Ministerstva kultury ČR je k procesu schválení nutný souhlas města Děčín, kde loď kotví, Ústeckého kraje a města Prahy, kde má sídlo majitel lodi. "S prohlášením lodi, všech jejích pevných součástí, technického a strojního vybavení za památku souhlasíme," uvedla mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá. Krajský úřad podle vyjádření vedoucího odboru kultury pana Radka Spály rovněž souhlasí. "Rozhodně to doporučujeme," uvedl Spála. S návrhem souhlasí i Praha.

Remorkér je zatím v provozu. "Kvůli dlouhotrvajícímu suchu je provoz ztrátový, už nemáme z čeho brát," řekl kapitán, jenž má zároveň loď od firmy EVD v pronájmu. "Sucho nás dostalo do insolvence, žádali jsme o dotaci ministerstvo dopravy, ale nedostali. Majitel po nás chce, abychom odvezli remorkér do Prahy, ale obávám se, že to by znamenalo zánik lodi," popsal Weinlich.

Náklady na roční provoz se pohybují podle Weinlicha okolo jednoho milionu korun. Stát by mohl plavidlo od vlastníka odkoupit, podle kapitána však hrozí, že bude už pozdě. "Byla by to nenávratná škoda," podotkl kapitán. Beskydy by v případě svého zrušení posloužily zřejmě jako zásobárna náhradních dílů pro osobní lodě.

Beskydy zkonstruovali odborníci v Mělníku. Celkem bylo takových dvanáct remorkérů postavených proto, aby pomáhaly těžce naloženým soulodím překonat obtížné úseky českých vod. V ČR zbyl jediný. "Je v dobrém technickém stavu a v Děčíně, kde bývalo centrum lodní dopravy, chybí loď, která by sloužila jako muzeum," uvedl Pažourek. "Musí se jen najít instituce, která by Beskydy provozovala," dodal

Autor: ČTK Foto: Ústecký kraj

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ