Père Lachaise je místem posledního odpočinku řady umělců

Relax
12. 6. 2019 06:35
Pařížský hřbitov Père Lachaise.
Pařížský hřbitov Père Lachaise.

Slavný pařížský hřbitov re Lachaise, založený před 215 lety, 12. června 1804, je nejnavštěvovanější nekropolí na světě, ročně přiláká na tři miliony návštěvníků. V rozlehlém parku, který je zároveň zcela funkčním hřbitovem, se nalézá mnoho skvostných sousoší a místo představuje oázu klidu.

Název hřbitovu poskytl páter François d'Aix de Lachaise, z jehož zahrady byl hřbitov zřízen. Nachází se zde asi 70 tisíc hrobů, velikým tahákem hřbitova je hrob hudebníka Jima Morrisona, ke kterému i 48 let po jeho smrti proudí davy turistů. Kromě Morrisona, který zemřel v 27 letech, tu odpočívají takové osobnosti jako irský spisovatel Oscar Wilde, polský skladatel Frederic Chopin či francouzská zpěvačka Edith Piaf. Odpočívají tu i spisovatelé Molière, Marcel Proust a Honoré de Balzac, operní pěvkyně Maria Callasová, herci Yves Montand a Simone Signoretová nebo malíř českého původu František Kupka a český hudebník Antonín Rejcha.

Místo posledního odpočinku spisovatele Honoré de Balzaca.

O kulturní rozmanitosti hřbitova svědčí pomníky všech tvarů a velikostí. Věčný odpočinek tu tráví katolíci, protestanti i židé. Jsou tu památníky věnované obětem první světové války i koncentračních táborů z druhé světové války, také rozstřílená Zeď komunardů, u níž bylo v roce 1871 zastřeleno 147 členů pařížské komuny po potlačení její revoluce.

Když byl hřbitov v roce 1804 otevřen, Pařížané zvyklí na obyčejné hroby se mu vyhýbali. Vláda krále Ludvíka XVIII. se pokusila probudit zájem o pietní místo v roce 1817 přenesením ostatků zapuzených milenců Abélarda a Heloisy, které byly pohřbeny vedle hrobů dramatika Moliéra a básníka Jeana de la Fontaina. Koupě parcel na Père Lachaise se ale stala populární až poté, co sem Honoré de Balzac umístil klíčovou scénu svého románu z roku 1835 Otec Goriot.

O pohřbívání mrtvých, obnovu hrobů a prořezávání šesti tisíc stromů, rostoucích na ploše 44,5 hektaru na svazích severovýchodní Paříže, dnes pečuje přibližně stovka zřízenců. Celkem tu bylo pohřbeno už přes milion lidí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/Geyres Christophe,

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ