Archeologie
Přeloučské muzeum má roky starověké figurky, ví o tom až nyní
08.01.2019 12:00
Desítky let mělo muzeum v Přelouči na Pardubicku v depozitáři sedm starověkých figurek z Egypta a Kypru, aniž by jeho zaměstnanci znali jejich stáří. Datovali je až díky diplomové práci studenta pardubické univerzity, který zpracovával archeologickou sbírku. Řekl to správce sbírek Matěj Pešta.
"Až donedávna nebylo v časových možnostech pracovníků muzea pátrat po skutečném původu sošek," řekl Pešta.
Dovézt je mohl některý z cestovatelů, který pocházel z regionu, Alois Topič, Jan Vozáb nebo třeba Josef Topič. Některý z nich je nejspíš opatřil v Káhiře. Figurky pocházejí ze Středomoří ze 7. století před naším letopočtem až ze 4. století našeho letopočtu. Muzeum je podle záznamů ve sbírkových knihách získalo v 20. až 50. letech minulého století.
Egyptská figurka vešebta znázorňuje mumii, je vyrobená z egyptské keramiky, spodní část má ulomenou. Byla zřejmě součástí pohřební výbavy a uložená ve skřínce v hrobce. Skříňka mohla obsahovat až 401 figurek. Zpodobňovaly dělníky a dozorce, kteří symbolicky pracovali za zemřelého každý den v roce.
"Vešebt měl v rukách motyčky, které jsou dnes již špatně patrné, je také zdobený vousem," uvedli egyptologové a archeologové o nálezu. Předměty datovali pro potřeby vysokoškolské práce, která mapovala muzejní sbírku.
Ve sbírce je také figurka orantky, což je soška prosebnice vyrobená z terakoty a odlitá z formy. Mohla být ve svatyni nebo domácí svatyňce, ale i v hrobě. Nejspíš byla bíle nabarvená, což je patrné na draperii tuniky. Hlava znázorňuje Harpokrata, boha plodnosti a úrodnosti, ale měl i další charakteristiky. Byl univerzálním helenistickým bohem pro Egypťany a Řeky. Je rovněž z terakoty a odlitý pomocí formy. Na pravé straně má vlasový vrkoč - svůj typický znak.
Čtyři figurky pocházejí z východního Středomoří. Čítají hlavičku bohyně Týché a tři kyperské votivní sošky. Týché je známá spíše jako Fortuna, bohyně šťastné náhody. Figurka je z vápence či sádrovce. Má velké oči, náušnice, výrazný účes. Barva se již časem odloupala.
Fragmenty votivních předmětů jsou vyrobené z jílovité hlíny a původně byly barevné. Jde o ženské postavy, které byly ve svatyních bohů a symbolizovaly dárce. V rukou nesou dary. Jde o ruční výrobu. Pocházejí z Kypru a přilehlé oblasti.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.