Řecko letos poprvé umožní rekreačním potápěčům prozkoumat některé vraky antických lodí, které zatím mohli na vlastní oči vidět pouze archeologové a profesionální potápěči se speciálním povolením. Informovala o tom řecká média. Úřady až dosud místa nálezů lodních vraků pečlivě chránily kvůli obavám, že by je amatérští potápěči mohli poškodit. Nyní z nich chtějí vytvořit podvodní muzea, přičemž první se otevře u ostrova Alonissos v Egejském moři.
Zpřístupnění některých archeologických nalezišť pro veřejnost je součástí projektu BlueMed, který spolufinancuje Evropská komise. První testovací ponor pro zájemce se u ostrova Alonissos, který je součástí souostroví Sporady, uskutečnil o uplynulém víkendu. Vrak u neobydleného ostrůvku Peristera byl objeven počátkem 90. let minulého století. Jde o pozůstatky obří obchodní lodi, která se potopila v 5. století před naším letopočtem s nákladem čtyř tisíc amfor a leží v hloubce 22 až 28 metrů.
"Je to opravdu působivé. I já, který jsem léta pracoval jako podvodní archeolog, jsem byl u vytržení, když jsem se k tomuto vraku poprvé potopil," uvedl Dimitris Kurkumelis, který se na projektu podílí. "Je rozdíl vidět amfory jednotlivě v muzeu a vidět je pak v takovém množství," dodal.
Kromě vraku u Alonissu chtějí řečtí archeologové do roku 2021 zpřístupnit pro prohlídky s průvodcem ještě další tři antické vraky v blízkém Pagasitickém zálivu. Projekt BlueMed ale počítá i se zapojením Itálie a Chorvatska.
"It's the largest ship that has been found from those times."
- TicToc by Bloomberg (@tictoc) 10. dubna 2019
An ancient shipwreck in the Greek island of Alonissos will be the first to be open to the public, as part of the @BluemedMed project @cultureGR pic.twitter.com/BaxZwjYGdv