Rožnov pod Radhoštěm proslavilo Valašské muzeum v přírodě

Relax
28. 11. 2017 06:00
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Rožnov pod Radhoštěm je s téměř 17. tisíc obyvateli 77. největším městem ČR. Město v okrese Vsetín na úpatí Vsetínských vrchů je častým cílem turistů, láká zejména tamní Valašské muzeum v přírodě, do kterého každoročně zavítá na 300 tisíc lidí. Město letos slaví 750. výročí existence (první zmínka je z 28. listopadu 1267), což je ovšem poslední dobou zpochybňováno.

"První písemnou zmínku o městě z roku 1267, o které jsme se všichni učili ve škole, dnes řada historiků zpochybňuje. Je ale zřejmé, že právě v těchto letech Rožnov vznikal a vždy se toto výročí slavilo," řekla k tomu loni místostarostka Kristýna Kosová.

Výzkumy historiků z posledních let totiž ukazují, že dříve uznávaná první zmínka o Rožnově se vztahuje k úplně jinému místu. Biskup Bruno ze Schauenburku před odjezdem na křižáckou výpravu uvedl 28. listopadu 1267 v latinsky psané závěti vesnici Rosenowe na seznamu svého majetku. Badatelé tuto vesnici později ztotožnili právě s dnešním Rožnovem pod Radhoštěm. Podle všeho ale nesprávně.

"Jde o historický omyl," upozornil letos historik a archivář Tomáš Baletka, který vede vsetínský okresní archiv. Ve stejném dokumentu ze 13. století se totiž hned vzápětí píše také o vsi Grabowe. V tomto případě jde prokazatelně o Hrabovou, která dnes tvoří jeden z městských obvodů Ostravy. "Z toho lze usuzovat, že i vesnice Rosenowe ležela někde poblíž," naznačil Baletka. Patrně mohlo jít o Proskovice, tedy další ze současných ostravských obvodů.

Velikonoce na Valašsku.Podobný výklad se objevuje i v nejnovější odborné literatuře a souhlasí s ním také David Papajík z katedry historie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V případě výkladu biskupovy závěti prý ale nešlo ani tak o omyl, jako spíše o špatnou interpretaci. Nejstarší jednoznačně doložená zmínka o Rožnově tak pochází až z listiny Lacka z Kravař datované k roku 1411. "Samotný Rožnov sice musel existovat daleko dříve, akorát pro to nemáme pramenné podklady," doplnil Papajík.

Město prý bylo založeno "na zelené louce" a původně bylo celé dřevěné. Domy na náměstí stály v rovných řadách, podloubí spočívala na sloupech s pavlačí. Poblíž osady se na jihozápadní straně nad řekou Bečvou zdvihal homolovitý vrch sopečného původu pojmenovaný jako Hradisko a kdysi na něm stával stejnojmenný hrad.

V Rožnově se vystřídalo několik šlechtických rodů. Roku 1548 získali panství Žerotínové a udrželi si ho až do 19. století. Za jejich vlády Rožnov rozkvetl v oblasti hospodářství i řemesel. Významným se ve městě stalo sklářské řemeslo a tkalcovství. Tkaním plátna a mušelínu se Rožnov proslavil v celé rakouské monarchii. Už v roce 1687 podle záznamů v Rožnově existovala papírna a od roku 1712 také pivovar.

Rožnov byl ve své době významný také pro národní obrození. Z podnětu Občanské besedy zde byl v roce 1868 vylomen z Radhoště jeden ze základních kamenů pro stavbu Národního divadla a jako první odeslán do Prahy.

Z hlediska dopravního spojení bylo významnou událostí vybudování železniční tratě do Krásna nad Bečvou (dnes součást Valašského Meziříčí), po níž se první vlaky rozjely v roce 1892.

Největší turistickou atrakcí okolí je však již od začátku 20. století Valašské muzeum v přírodě, které je nejstarším a největším svého druhu ve střední Evropě. Na základě velkého úspěchu expozice Valašska na Národopisné výstavě v Praze v roce 1895 byl v Rožnově založen v roce 1911 Muzejní spolek, který začal postupně budovat expozici lidových dřevěných staveb, soustředěnou od roku 1925 v městském parku.

Do muzea každoročně zavítá na 300 tisíc lidí.Sem se postupně z náměstí přestěhovala roubená radnice z roku 1770, měšťanský dům z roku 1660 a další stavby. V roce 1969 byl u roubeného kostelíka zřízen tzv. Valašký Slavín, v němž vedle náhrobků portášů jsou uloženy i ostatky významných kulturních osobností Valašska. V roce 1971 byla otevřena další část muzea, tzv. Valašská dědina, a konečně v roce 1982 byla zpřístupněna i tzv. Mlýnská dolina s expozicí technických zařízení poháněných vodou.

Rožnov se proslavil v minulosti i jako lázeňské město. Počátky rožnovských lázní sahají do roku 1796, kdy tam přivedl první lázeňské hosty krajský fyzik František Kročák. Jednalo se o lázně žinčicové, u nichž bylo počítáno s léčivými účinky teplého ovčího mléka. Lázeňství v Rožnově největšího rozmachu dosáhlo ve 20. letech 20. století, kdy sem na letní sezonu přijíždělo až 3000 hostů z celého světa. Rožnov byl tehdy přirovnáván ke švýcarskému Davosu nebo italskému Meranu, léčil se zde i například zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nebo přírodovědec Gregor Mendel. Lázně byly zrušeny v roce 1953, dnes je připomíná už jen projekt takzvaného Lázeňského hájku u Společenského domu.

Po druhé světové válce zde vznikl průmyslový podnik Tesla, v posledních desetiletích se Rožnov pod Radhoštěm proměnil v turistické, kulturní, obchodní a průmyslové centrum. V jeho okolí se nacházejí stovky kilometrů značených turistických cest a cyklistických tras a také řada lyžařských vleků a běžeckých tratí.

V dubnu 2012 byla na kopci nad skanzenem otevřena Jurkovičova rozhledna, která vznikla podle návrhů slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který je také autorem staveb na nedalekých Pustevnách či v Luhačovicích.

Z významných osobností ve městě zemřel kupříkladu zakladatel Valašského muzea v přírodě Alois Jaroněk či spisovatelka Marie Podešvová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Glück Dalibor, Ramík Drahoslav

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ