Období třetihor
Sbírka ústeckého muzea rozšířena o unikátní zkamenělý strom
07.10.2015 12:23
Sbírka ústeckého muzea se rozrostla o unikátní zkamenělý strom. Jeho průměr je 130 centimetrů. Řekl to ve středu ředitel muzea Václav Houfek. Torzo třetihorního kmene objevili těžaři na Mostecku, jeho stáří geologové odhadují na 20 milionů let.
Obnažená část nalezeného kmene měla výšku kolem pěti metrů. "Jde však pouze o zlomek mohutného zuhelnatělého stromu, který ještě pokračuje hlouběji do podloží," popsal Houfek.
Kmen se posléze rozpadl na dvě hlavní části, z nichž ta větší vážila 5,5 tuny. Oba kusy odborníci pomocí těžké techniky a jeřábu vytáhli a dopravili na dvůr ústeckého muzea.
Muzejníci plánují udělat do začátku zimy zastřešení tomuto nejmohutnějšímu nálezu z mostecké oblasti. Zpevnit chtějí strom ocelovými obručemi, odborníci musí navrhnout způsob konzervace. "V nejbližší době bude kmen podroben také zkoumání specialistů na fosilní dřeva, abychom se o něm samotném a procesech, které ho formovaly, dozvěděli co nejvíce informací. Již teď jsou na něm patrné různé zajímavé jevy jako například povlaky krystalického dolomitu vyplňující praskliny v kmeni nebo zkamenělá pryskyřice," uvedla geoložka muzea Zuzana Vařilová.
Původní strom podle odborníků musel mít dutý kmen, který byl postupně vyplněn jezerními a říčními uloženinami v jeho okolí.
Ve sbírkách muzea už jsou menší třetihorní části kmenů či větve, které pocházejí ze starých hnědouhelných lomů převážně z okolí Ústí nad Labem, z oblasti Chabařovic a Trmic. "Torzo nově objeveného fosilního kmene bude nejen největším kouskem, ale skvěle doplní stávající geologickou kolekci ústeckého muzea. Kmen by měl v budoucnu tvořit součást stálé expozice, která bude mimo jiné zaměřena i na historii dobývání uhlí v regionu a související rozvoj průmyslu v Ústí nad Labem," doplnila Vařilová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.