Den přátelství
Skauting je stále populární, byť čelí řadě kontroverzí
22.02.2020 06:03 Původní zpráva
České skautské oddíly jsou přeplněné, v některých místech čekají děti na členství měsíce, či dokonce roky. Celosvětové hnutí skautingu dnes sdružuje přes 60 milionů členů, a to se první skautský tábor konal před 113 lety. Nicméně jeho myšlenka a náplň nezestárly. Proč? Propagují život v reálu a naplno. A také přátelství, jemuž je věnován 22. únor.
Otec skautingu Robert Baden-Powell vtiskl "svému" hnutí hodnoty a směry, které trvale platí: sebepoznání a utužení se v rámci přírody, osobní originalita uvnitř přátelské komunity, prožitky s kamarády, sebekázeň a morálka pro utvrzení "dobrého občanství", přebírání odpovědnosti a podobně.
Renesanční zvěd hrál na violu
Osmé z deseti dítek reverenda Badena Powella, profesora oxfordské univerzity, byl Robert. Hoch narozený 22. února 1857 byl školní bavič, ale hrál i na violu, piano a záhy se zajímal o přírodu a její zákonitosti. Stopoval zvířata, zkoumal terén a rád jachtařil.
Po nástupu do armády se coby devatenáctiletý věnoval vyzvědačství a průzkumu, v čemž trénoval kolegy i mladší hochy. Začal jako podporučík, končil po třiceti letech v hodnosti brigádního generála. Tehdy se ukázalo, že podle jeho knížky Skautingové pomůcky (Aids to Scouting), kterou psal pro vojáky, řídí vedoucí mládeže a učitelé v Británii výuku postřehu a lesní moudrosti. Byl to jen krok k prvnímu ze specifických táborů. Robert vybral dvacítku hochů z různých sociálních vrstev a připravil pro ně do té doby nezvyklý pobyt. Měl úspěch! Následující kniha Skauting pro chlapce (Scouting for Boys) pak rozšířila skauting do řady zemí světa. Baden-Powell využil přání a zájmů dětí a nabídl jim pod znakem lilie program i hry v malých skupinách, kde mohly nacházet nové přátele.
Se vším Robertovi pomáhala jeho manželka Olave Baden-Powellová; mimochodem skautská náčelnice dívek. I ona se narodila 22. února. Ten den se časem stal mezinárodním skautským svátkem: Dnem zamyšlení. Občas se mu říká Den sesterství či Vzpomínkový den. Ve všech podobách je oslavou přátelství, kdy je čas zamyslet se nad jeho hodnotou, podstatou a nutnou ryzostí.
Česká odnož, dobrá odnož
V Česku dvaadvacátý únor oslaví nejen 64 383 zdejších aktivních skautů a skautek, ale i ti "vysloužilí", kteří zažili i trojí rušení této organizace u nás, ale podle skautských pravidel žijí dál.
Skauting - český junák - se u nás díky profesoru Antonínovi Benjaminu Svojsíkovi objevil už roku 1913 spolu s prvním letním táborem. Po delších letech úspěšného fungování byla však organizace zrušena Karlem Hermannem Frankem 28. října 1940 (během války zemřelo za hájení myšlenek skautingu na 700 členů). Podruhé "stopl" demokratické hnutí skautů nástup totalitního režimu a ten mu vystavil i další červenou. Stalo se dva roky po nadějném obnovení skautingu v čase pražského jara.
Momentálně je Junák - český skaut největší a nejpočetnější výchovná organizace v Česku. Dobrodružství, příroda, hra fair play a parta kamarádů jsou dál pro děti lákadlem.
Nedávno zesnulý český filozof a publicista Erazim Kohák, sám skaut, na adresu tohoto hnutí řekl: "Skauting ukazuje, že opravdové hodnoty v životě jsou trvale udržitelné."
Druhá strana mince |
Ne vše je jen bílé a ideální, i nad skautskou organizací se kolikrát stáhla mračna. Mezi její vedoucí a činovníky se dostaly osoby ničící pověst tohoto společenství. V Česku se v roce 2013 konal soud se dvěma skautskými vedoucími, kteří zneužili šestatřicet chlapců a tři dívky ve věku od dvanácti do osmnácti let; pět z nich znásilnili. Soudní znalec označil oba aktéry za homosexuální se sexuální odchylkou efebofilie a soud je odsoudil na deset let vězení, zároveň jim udělil maximální desetiletý zákaz práce s dětmi a mládeží a nařídil ambulantní sexuologickou léčbu. Skautská organizace v USA Boy Scouts of America (BSA) před pár dny žádala u soudu v Delaware o ochranu před věřiteli. Cílem je urovnat stovky soudních sporů údajných sexuálních deliktů vedoucích této organizace a zajistit pokračování její existence. O BSA - "ikonické součásti života" v USA - vyšel v roce 2012 najevo problém se sexuálním zneužíváním; bylo identifikováno na 8000 pravděpodobných pachatelů a přes 12 000 údajných obětí z let 1944 až 2016. Informace spustily lavinu žalob a právníci požadují po BSA odškodné jménem tisíců mužů, tvrdících, že byli ve skautských oddílech zneužiti vedoucími. Obvinění sahají i desítky let do minulosti, bývalí skauti je ale mohli vznést až po nedávných změnách v zákonech o promlčecí lhůtě sexuálních zločinů. Sdružení oznámilo, že zahajuje bankrot, aby mohlo odškodnit oběti skrze svěřenecký fond. Hrozí, že BSA bude muset prodat část majetku, který zahrnuje tábořiště a turistické trasy. Soudní žádost uvádí hodnotu aktiv BSA od jedné do deseti miliard dolarů (23 až 230 miliard korun), přičemž výše kompenzací by mohla uvedenou spodní hranici přesáhnout. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.