Školák omylem napsal ve slohu, že bydlí v "teroristickém" domě

Relax
20. 1. 2016 17:30
Chlapec omylem ve školním slohu napsal, že bydlí v teroristickém domě  (ilustrační foto).
Chlapec omylem ve školním slohu napsal, že bydlí v teroristickém domě (ilustrační foto).

Zdánlivě banální jazyková chyba přinesla velké trable desetiletému britskému muslimovi, který ve školním slohu napsal, že bydlí v teroristickém domě. Rodinu školáka hned další den vyslýchala policie, neboť vedení školy "přiznání" nahlásilo. Kritici tvrdí, že podobných případů, kdy policie prověřuje zjevně nesmyslné podněty ze škol, které mají od loňska povinnost podezřelé chování žáků hlásit, jsou desítky. Píší o tom dnes britská média.

Chlapec z jedné ze škol v hrabství Lancashire chtěl v hodině angličtiny napsat, že bydlí v řadovém domě (anglicky terraced house), místo toho jej ale označil za teroristický (terrorist house), což se v angličtině vyslovuje podobně. Vedení ústavu jeho omyl vyhodnotilo jako podezřelý, takže následující den u žákova domu zvonili policisté, kteří vyslechli rodinné příslušníky a prozkoumali obsah jejich počítače.

Rodina, která si přála zůstat v anonymitě, byla prý výslechem šokována a chce po škole i policii omluvu. Incident měl prý negativní vliv na chlapcovu psychiku. "Dovedete si představit, že se tohle stane třicetiletému muži, ale ne malému dítěti. Tohle by mu neměli dělat," řekla stanici BBC jeho sestřenice. "Pokud by se učitelé měli o něco starat, tak jsou to jeho znalosti pravopisu."

Lancashirská policie tvrdí, že návštěvu u rodiny provedla pořádková policie spolu se sociálními pracovníky, nikoliv lidé z protiteroristické jednotky. K dalším krokům prý policie nesáhla.

Britský parlament loni přijal protiteroristický zákon, který mimo jiné stanovil školám povinnost oznamovat podezřelé aktivity dětí. Podle kritiků tohoto pravidla učitelé z obav, aby zákon neporušili, posílají policistům desítky zbytečných podnětů.

Podle Rady muslimů v Británii (MCB) jde o desítky muslimských dětí, na jejichž rodiny uzákonění této povinnosti nejvíce dopadá. "Existují vážné obavy, že lidé žijící svůj běžný život...jsou vnímáni spíše jako teroristé než jako studenti," řekl BBC místopředseda největší muslimské organizace v Británii Miqdaad Versi.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ