Stoletou historii tanků připomíná výstava v Praze

Relax
15. 9. 2016 19:58
Výstava tanků na Vítězném náměstí v Praze (ilustrační foto).
Výstava tanků na Vítězném náměstí v Praze (ilustrační foto).

Výstava před generálním štábem na Vítězném náměstí v Praze připomíná sto let od prvního bojového nasazení tanků. Bylo to 15. září 1916 v bitvě na Sommě. Výstava se zabývá jak technickým vývojem a nasazením tanků v různých konfliktech, tak i jejich historií v československé armádě. Informační panely budou na Vítězném náměstí umístěny do 24. října, sdělila Denisa Vernerová z tiskového oddělení generálního štábu.

Tanky poprvé použila na Sommě britská armáda. Záhy se výrobou obdobných strojů začali zabývat také Francouzi a Němci. Technický vývoj tanků se nezastavil ani v následujících desetiletích, což platilo i o taktice jejich nasazení. Původně měly tanky sloužit pouze k podpoře pěšáků, postupně se ale staly hlavní útočnou silou pozemního vojska. Během druhé světové války už do bojů vyjely řádově statisíce obrněnců.

Dlouhou tradici má používání obrněné techniky také v Česku. Obrněné automobily používaly už legionáři během první světové války a prvorepublikové Československo patřilo k významným výrobcům a provozovatelům tanků. "Tankové jednotky tvořily důležitou součást exilového vojska na západě i na východě a nositelem jejich slavné historie je dodnes 73. tankový prapor v Přáslavicích, vyzbrojený modernizovanými tanky T-72M4CZ," řekl při zahájení výstavy náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Poznamenal, že bez tankových jednotek se česká armáda neobejde ani v budoucnosti. "Přes všechny negativistické předpovědi nepatří tanky pouze do historie, naopak zaslouží si jak naši pozornost, tak příslušnou hrdost na jejich vojenské schopnosti," uvedl Bečvář.

Zvažovali vyřazení tanků

Ministerstvo obrany před několika lety zvažovalo vyřazení tanků z armády. Koncepce výstavby armády do roku 2025 ale počítá s jejich zachováním. V příštích letech tak české vojsko čeká rozhodnutí, zda nakoupí nové stroje, nebo zmodernizuje ty současné. Nyní má česká armáda tři desítky tanků T-72M4CZ, které vznikly modernizací ruských strojů. Tanky jsou ve výzbroji 73. tankového praporu v Přáslavicích. Ve skladech pak má další desítky nemodernizovaných strojů.

Autorem výstavy je Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu v Praze. Podle Vernerové se při její přípravě zaměřil na dvě hlavní linie, a to na vývoj ve světě a nasazení tanků ve světových i lokálních konfliktech a na historii československých ozbrojených sil. "Československo patřilo v meziválečném období ke špičkám. Naše obrněnce měly vynikající kvalitu a výrobci s nimi dosahovali mimořádných úspěchů i při exportu. Tanky československé výroby sloužily na čtyřech kontinentech," uvedl Pejčoch.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Salajka Martin

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ