Údržbě lanovky na Sněžku letos nepřeje počasí. Obnovení plného provozu 9. prosince to neohrozí. Lanovka prodělává pravidelnou podzimní údržbu, řekl náčelník lanovky Jiří Martinec.
"Co se prací týče, tak jsme už za polovinou. Pokračujeme podle harmonogramu, a to i přesto, že počasí je letos horší než v předchozích letech. Když je pěkně, dělá se venku, jinak ve stanici. Zrovna dnes nám počasí přeje, je kolem nuly a tolik nefouká," uvedl Martinec.
Letos trápil lanovkáře hlavně silný vítr, kvůli kterému museli častěji než v předchozích letech omezovat provoz zejména v horním úseku. Při nedávné vichřici Herwart dosahoval vítr na Sněžce dokonce síly orkánu, byla tam zaznamenána rychlost větru až 180 kilometrů v hodině. Lanovka i přes tento extrém odolala a neutrpěla žádné škody.
Údržba lanovky z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu na Sněžku začala 30. října a skončí 8. prosince. Do té doby je v provozu jen o víkendech a na státní svátek 17. listopadu. "Dnes jsme zkontrolovali dopravní lana. Specializovaná firma provádí kontrolu spínacích aparátů kabin, které připínají kabiny na lano. Někdy se tomu nepřesně říká rentgenování lana," uvedl Martinec. Lanovka už má za sebou například kontrolu pohonu nebo čištění konstrukce.
"Čeká nás třeba ještě zkouška brzd v plném zatížení, děláme to každý rok. Do kabin za tímto účelem dáváme litinové kostky. Poslední týden budeme mít školení bezpečnosti práce, práce ve výškách, provozní a zdravotní školení," sdělil Martinec.
Lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Na dolním úseku vozí cestující 16 kabin a na horním 18. "Z hlediska počasí a převýšení je to určitě nejextrémnější kabinová lanovka v republice," uvedl Martinec.
Převýšení lanové dráhy z Pece na Sněžku, která měří na délku celkem asi 3,5 kilometru, je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů a druhý 260 metrů.
Kabinová lanovka je po kompletní rekonstrukci v provozu na prvním úseku od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Nové zařízení za více než 300 milionů korun nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček z roku 1949. Doba jízdy na vrchol se zkrátila z 25 na 16 minut, kapacita lanovky však zůstala stejná, což byla podmínka Správy KRNAP.