V Brně loni dojezdily kloubové autobusy Karosa B941

Relax
25. 1. 2019 12:05
Hromadná doprava v Brně.
Hromadná doprava v Brně.

Brněnský dopravní podnik se s koncem loňského roku rozloučil s posledními kloubovými autobusy Karosa B941 a v provozu už mu zbývá posledních 21 Karos novějšího typu. Společně s 29 kusy krátkých autobusů Karosa jsou tak posledními zástupci vozů od již zaniklého výrobce a zároveň posledními vysokopodlažními autobusy ve městě. Vyplývá to z informací, které zveřejnil portál Brněnská MHD. Podle mluvčí podniku Hany Tomaštíkové se bude letos koncem roku vyřazovat 20 autobusů.

Karos vyřazeného typu jezdilo v Brně 33, podnik je nakupoval od roku 1998 do roku 2001. První v provozu skončily již v roce 2009. Na rozdíl od ostatních vozidel část z nich ani neprošla generální opravou, jeden dokonce shořel. Loni dojezdilo posledních 12 vozů, které postupně nahradily nejnovější autobusy na plyn Iveco. Žádný z vozů podnik neprodal a nechal je všechny sešrotovat. Žádný nebyl zachován ani pro muzejní účely.

Letos má podnik v plánu koupit 20 krátkých autobusů, kloubové Karosy proto přežijí do příštího roku. Cestující se s nimi setkají nejčastěji na nočních spojích a na linkách, které obsluhují průmyslové oblasti. "Vyřazovat budeme letos autobusy až ke konci roku i proto, že zajišťujeme výluky kvůli obsluze dolního nádraží a kvůli uzavírce Zábrdovického mostu," uvedla Tomaštíková.

V současnosti jezdí v Brně tři typy nízkopodlažních kloubových autobusů od výrobců Iveco a Solaris.

Z ulic letos mají letos zmizet také poslední vysokopodlažní trolejbusy, a to typy 14Tr a 15Tr, protože podnik nakoupí 25 kloubových parciálních trolejbusů. Nejdéle ve městě vydrží staré vysokopodlažní tramvaje i kvůli tomu, že jejich životnost je výrazně delší. U trolejbusů a autobusů činí obvykle deset až 15 let, výjimečně po generální opravě jezdí i déle.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ